Hodinářské firmy: Maurice Lacroix

Jakou hodinářskou firmu představit nyní? Švýcarský Maurice Lacroix je sice relativně mladá firma, ale respekt si již získala. Nabízí jak klasické, tak vzhledově odvážnější hodinky a její produkce začíná někde u 10 000 Kč - ano, hodinky se dají dobře sehnat i u nás...

Vydáno 20. 1. 2005, autor Chronomag

Měl jsem veliké dilema, jakou hodinářskou firmu bych měl představit tentokráte. Osciloval jsem mezi myšlenkou napsat o nějaké naprosté klasice jako Rolex nebo Omega, případně naopak o něčem, co zná málokdo jako Sinn nebo Sandoz, případně začínající hodinářské a jinak známé značky jako Victorinox nebo jeho souseda Wenger. Zkuste mi napsat, co by vás zajímalo za značku (či jaký okrhuh: sportovní, auto, jachtařské, společenské atd), třeba se budu objednávky držet …

Nakonec jsem se rozhodl pro švýcarskou značku Maurice Lacroix, kterou mám rovněž v oblibě a to z několika důvodů. Tak především jde o relativně mladou značku, takže i když vyrábí vzhledově usedlé modely (tak usedlé, jak to mám rád a ani o chlup více) do společnosti, neprodává je tak draho, jak století hodináři zvučných jmen. Navíc Maurice Lacroix zní velmi dobře a velmi tradičně a ne každý si vzpomene, že firma  vznikla teprve v roce 1975. A naposledy – značku u nás prodává řada hodinářů, takže si můžete vybrat i v tuzemských obchodech.

Když už mluvíme o tom založení, někdy se nesprávně uvádí, že Maurice Lacroix existuje od roku 1889, to ale není pravda. Tehdy byla založena v Zurichu pouze obchodní společnost Desco von Schulthess AG. Tato společnost teprve Maurice Lacroix vytvořila a staletou hodinářskou tradici tedy firma nemá.

Hlavním heslem značky Maurice Lacroix vždy bylo „Tomorrow Classic“ , neboli „Klasika zítřka“. Své modely kompletuje firma ze strojků ETA, které pro řadu „Master Piece“ modifikují firemní hodináři. To společnosti šetří řadu prostředků na vývoj a pokud netoužíte po ručně montovaném hodinovém strojku originální konstrukce, pomáhá to i šetřit citelně na koncové ceně při zachování velmi dobré kvality. Tovární modifikací vznikají méně obvyklé typy komplikací jako je třeba měsíční fáze, nebo tři časové zóny. Maurice Lacroix nabízí nejenom komplikované hodinky pro muže, nabízí i modely pro ženy a představuje mnoho elegantních quartzových modelů, nechybí ani zdobení zlatem a diamanty.

Jak víte, nemám šperkařské modely rád, takže jimi se tolik zabývat nebudeme, stejně tak ženské modely necháme ženám.

Podívejme se na jednotlivé modelové řady, které Maurice Lacroix nabízí

Masterpiece – mistrovské kousky

Jde o nejvyšší řadu hodinek Maurice Lacroix. U všech modelů jsou použity mechanické strojky a výhradně ušlechtilé materiály - ocel, 18kt zlato, na většinu číselníků ryzí stříbro. Práci vlastních ručně dekorovaných mechanických strojků Maurice Lacroix můžete sledovat díky safírovému spodnímu sklíčku. Druhé safírové sklíčko chrání atraktivní číselník. Vybrat si můžete mezi ocelovým náramkem nebo řemínkem z krokodýlí kůže.

A několik příkladů z řady Masterpiece:

Masterpiece Chrono Globe

Ručně dekorovaný automatický strojek, který má základ v kalibru Valjoux 7750, je zárukou vysoké kvality. Hodinky mají 3 časové zóny, datumku na pozici 3 a chronograf. Model doplňuje masivní ocelový náramek. Tento model je k vidění v našem butiku. Řadu dále doplňují 2 varianty pouzder - ocelové se stříbrným číselníkem a bikolórní s plným růžovým zlatem a zlatými indexy na číselníku.

Masterpiece Chrono Globe

Masterpiece Flyback Anuire

Chronograf najdete u Masterpiece Flyback. Jeho prostřednictvím oživuje Maurice Lacroix legendární objev letmého startu stopek ze 30tých let. V mechanickém strojku s automatickým natahováním jsou skloubeny stopky s opětovným startem sekundové ručky bez předchozího vynulování, roční kalendář a velká datumovka. Pohled na drobnou mechaniku stroje umožňuje spodní safírové sklíčko. Flyback je k dostání ve více variantách provedení pouzdra (na obrázku model v nerezové oceli, existuje i kombinace oceli a růžového zlata a také jen růžové zlato), číselníku i stroje od 99.000,- Kč.

Flyback Anuire

Masterpiece Double Rétrograde

Double Rétrograde je další  nádherný a dražší modle z produkce Lacroix. A opět s nějakou tou komplikací, retrográdním ukazovatelem času nikoliv po dvanácti ale rovnou po čtyřiadvaceti hodinách pro druhou časovou zónu a indikátor rezervy nátahu. Datumovka, ukazatel měsíce, safírové sklíčko, samonátahový hodinový strojek Unitas 6497-1 calibre. Provedení ve stříbře 750, platině 950, růžovém zlatě jakož i kombinaci zlato - ušlechtilá ocel a nakonec také samostatná ocel.

Double Retrograde

Pontos

Pokud netoužíte po klasických hodinkách s komplikacemi, ale chtěli byste něco stylového, je tu řada Pontos. Hodinky řady Pontos se vyrábí ve třech velikostech leštěného ocelového pouzdra s řemínkem ze pštrosí kůže nebo náramkem z ušlechtilé oceli. Nestačí-li ukazatel datumu, vybrat si můžete i model se dnem týdnu. Náročnější zájemce uspokojí Pontos s vkládaným 18kt zlatem. Opět následuje několik ukázek, ve všech případech jde o automatické hodinky.

Zleva: Pontos Small Seconds, Pontos GMT, Pontos Automatic Gents.

Hodinky PontosPontosPontos

U nás bývají v prodeji ještě některé předchozí provedení z řady Pontos, zleva Pontos GMT (také mají na ciferníku alternativu pro odečítání 24 hodin) a Pontos Automatic:

PontosPontos

Classic Miros

Hodinky z řady Classic Miros si už jen ukážeme na obrázku, protože jde spíše o zajímavě provedené hodinky, než že by u nich tak záleželo na funkci. Tyto hodinky už mají quartzové strojky.

Zleva: Miros Chronograph, Miros Round Gents a Miros Rectangular Gents.

MirosMirosMiros

Les Classiques

Další zajímavá řada hodinek je Les Classiques.  Hodinky jsou nabízeny ve čtyřech velikostech - dvě dámské, pánská a větší pánský chronograf. Klasické kulaté pouzdro je vyrobeno z ušlechtilé oceli, na výběr je v přírodní leštěné úpravě nebo v kombinaci oceli se žlutým zlacením případně celé pozlacené 10 mikrony 18kt žlutého zlata. Pouzdro se safírovým sklíčkem doplňuje kožený řemínek nebo ocelový náramek v barvě pouzdra.

Ceny hodinek se odvíjejí od typu strojku a povrchové úpravy pouzdra a náramku. Například nejběžnější quatzové modely s koženými řemínky stojí 10.900 Kč, pánské quartzové chronografy včetně typu s měsíční fází od 16.900 Kč, pánský klasický automat od 18.900,- Kč.

Trocha klasikyklasika

Co dodat k Maurice Lacroix - zdaleka jsem nepředstavil všechny jeho hodinky, na to je málo času. Na webu výrobce najdete kompletní presentace hodinek, můžete se podívat do muzea i se poučit, jak výroba hodinek probíhá. U nás má hezkou presentaci značky La Boutique Suisse. Jak vidíte, výrobce nabízí jak už poměrně drahé hodinky v cenách kolem 100 000 Kč, tak ale i automaty za 20 000 Kč, čímž se řadí do přibližně stejné cenové kategorie jako minule představený Raymond Weil.

Takže - jakou hodinářskou firmu bych měl představit příště?
17 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.