O důležitosti hodinek: kterak řediteli Siemensu retušovali z fotky hodinky Rolex

Když jsem tu v jednom článku vyjádřil názor, že hodinky jsou jedním z důležitých znaků sociálně-kulturního statutu svého nositele, bylo mi v pár příspěvcích naznačeno, že toto je pouze názor snobů. Nikoliv – aby nebudil špatný dojem při oznámeném propouštění, nechal si vyretušovat drahé Rolexky i ředitel Siemensu.

Vydáno 2. 2. 2005, autor Chronomag

Nový šéf německého konernu Siemens Klaus Kleinfeld tento týden ohlašoval nové výsledky Siemensu a také skutečnost, že firma bude propouštět cca 1350 zaměstnanců (má jich přes 400 000, takže taková rána to není). Tisková zpráva byla rozeslána, všechno bylo v pořádku. Jenže pak si v redakci německého Hamburger Abendblatt zahráli "najdi rozdíly na dvou fotografiích" a komický malérek byl na světě. Na dříve distribuované fotografii měl totiž Klaus Kleinfeld na ruce drahé hodinky značky Rolex. Jenže při příležitosti propouštění by se to asi nehodilo, takže fotografie byla digitálně upravena, hodinky odstraněny a distribuována byla nová "sociálně nezávadná" fotografie ředitele bez Rolexek.

Inkriminovaná fotografie je zde:

Tak to jsou inkriminované fotografie

Redakce Spieglu se zeptala tiskového oddělení, co se to stalo. Dostalo se jim ze strany Siemensu několika rozdílných odpovědí jako třeba, že původní fotka byla vizuálně přetónovaná a už se nedistribuuje, nebo a více pravdivě – že byla fotografie vyretušována, protože Kleinfeld neměl čas na další snímek a že se tak stalo na jeho přání.

Inu, když propouštíte, je potřeba dobře volit hodinky, alespoň v Německu. Kdyby měl na ruce Swatchky, nikoho by to asi netrápilo – jenže s nimi zase nemůže ředitel oznamovat dobré výsledky firmy, že…

Německý článek Der Speigel je zde.
2 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.