Hodinářské firmy: Rolex

Značka Rolex dnes představuje nejznámější hodinářskou značku. Mnoho lidí hodinek neznalých ji dokonce považuje za symbol nejvyššího hodinářského luxusu, ačkoliv ve skutečnosti mezi trojici nejluxusnějších hodinářských značek (sestavu Piaget – Vacheron – Patek) se nikdy neprobojovala. Rolex sice nevyrábí ty nejdražší a nekomplikovanější hodinky, ale značku spolehlivosti a kvality mu upřít nelze. Ani to, že je vlastně největší výrobce chronografů, kvalitních mechanických hodinek.

Vydáno 4. 5. 2005, autor Chronomag

Jak je to tedy se značkou Rolex? Slovo Rolex je údajně odvozeno ze zkrácení slov "horlogerie exquise" a přišel s ním Hans Wilsdorf, zakladatel Montres Rolex S.A.. Wilsdorf se narodil 22.3.1881 v Kulmbachu a jeho hodinářská dráha započala v roce 1900, když se přestěhoval do města La Chaux De Fonds, kde prakticky vynalezl náramkové hodinky. Jak by ne, toto městečko už tehdy bylo hodinářským srdcem světa.

Ve věku 24 let zakládá vlastní hodinářskou společnost, k jejímu založení mu pomohlo získané dědictví. Společnost se jmenovala Wilsdorf & Davis, sídlo měla v Londýně a Wilsdorf hodinky dovášel ze Švýcarska, takže pendloval mezi Londýnem a La Chaux De Fonds. Není bez zajímavosti, že Wilsdorf pro sebe nikdy nepoužil označení "hodinář" a až do své smrti se podepisoval jako "prodejce".

Ačkoliv prvním obchodním úspěchem nové společnosti byly takzvané "kufříkové hodinky", Wilsdorf svoji pozornost už od počátku plně zaměřoval na náramkové hodinky. V té době zdaleka nedosáhly plného uznání mezi hodinářskými firmami, protože tehdy nebyly hodinky dostatečně odolné, aby přežily každodenní nošení na ruce. I když byly pečlivě sestrojené, prach a vlhko do nich pronikaly a způsobovaly nepřesný chod.

Wilsdorf zkontaktoval hodinářskou firmu „Hermann Aegler“ se sídlem v Bienne a měl možnost získat strojek s krokovým ústrojím za nízkou cenu. Tyto strojky měly přesný chod a Wilsdorf je odebíral ve velkém množství, postupně začal zaměstnávat hodináře, kteří sami strojky testovali a upravovali před tím, než se prodávaly dále. Na trh se tak dostávaly poměrně přesné náramkové hodinky, z počátku stříbrné s koženými pásky, později také zlaté a s vynálezem flexibilního náramku v roce 2006 přišly i kovové tahy. Náramkové hodinky se v Británii staly velmi populární a už v roce 1908 byl Wilsdorf největším prodejcem hodinek ve Spojeném království. A to byla ta správná chvíle na vytvoření jména hodinek Rolex. Wilsdorf původně chtěl své hodinky pojmenovat po sobě, jako činila řada dalších hodinářů ve světě, jenže pak se rozhodl pro jméno Rolex, které bylo jednoduché, odlišné od hodinářských jmen té doby a nečinilo problém vyslovit jej v dalších jazycích. Tak se zrodila nejznámější hodinářská značka světa.

První úspěchy na sebe nenechávají dlouho čekat. V roce 1910 získává Rolex ve Švýcarsku oficiální certifikaci chronometrů na náramkové hodinky a to jako první na světě. V roce 1914 Kew Observatory ve Velké Británii uděluje certifikát přesnosti Class A pro námořní chronometry. V první světové válce začala britská vláda vybírat vysoké dovozní clo, které dosahovalo až přibližně třetinu ceny hodinek. Toto rozhodnutí donutilo Wilsdorfa přesunout vývoz hodinek do kanceláře v Bienne, která byla otevřena v roce 1912.

Již o 12 let později Rolex vyvíjí a patentuje hodinky, které jsou zaručeně vodotěsné, prachuvzdorné a vzduchotěsné a typicky je pojmenovává Oyster (Ústřice). Rok na to Mercedes Gleitze přeplavala Anglický kanál s těmito hodinkami na ruce. Po patnáctihodinovém výkonu její hodinky fungovaly perfektně (což značně překvapilo veřejnost). On 24.11.1927 Wilsdorf zaplatil 40.000 franků za reklamu na titulní straně novin Daily Mail a proslavil tak Oyster - dá se říct přes noc. Byla na ně reklama ve výloze klenotnictví, uvnitř úplně potopeného tankeru. Rolex obsahovaly nový druh nerozbitného syntetického materiálu, který se používal místo skla, a nový způsob těsnění poskytoval dokonalý uzávěr na krytu.

Mercedes Gleitze přeplavala Kanál a na ruce měla Rolexky

V roce 1926 byl vynalezen vodotěsný závitový mechanismus, který fungoval jako poklop na mini-ponorce, čímž majiteli umožňoval ručně točit nebo napravovat hodinky, když byly otevřené nebo zavřené, ale v obou případech na 100 procent vodotěsné. Při natahování do sebe dva hladké kovové povrchy zapadnou a těsně spojí natahovací šroubek a strojek.

V roce 1931 vyvíjí perpetuální rotor (u Rolexu nazývaný Perpetual), který se potom nachází v každých moderních automatech. O pár let později přichází s prvními hodinkami, které automaticky zobrazují datum na číselníku. Těmito hodinkami jsou Oyster Datejust – první hodinky, které ukazovaly datum dva a půlkrát zvětšené kyklopovými čočkami. Následují první hodinky Rolex na potápění do 100 metrů, první dámské hodinky Ladydate s datumem, hodinky Day-date, které zobrazovali den v týdnu, které nyní Rolex vyrábí již ve 26 jazycích.

Na obrázku jsou Rolex Oyster Datejust v provedení osmnáctitikarátové žluté zlato, cena cca 4500 dolarů.

Rolex Datejust

Dne 6.6.1960 umírá Hans Wilsdorf a společnost zanechává různým zástupcům, kteří byli určeni v Nadaci Hanse Wilsdorfa. Nadace také založila různé vzdělávací programy, jako například hodinářskou školu v Ženevě.

V roce 1965 Rolex vystavěl v Ženevě první budovu svého centra a tím se zařadil do města hodinek.

V roce 1971 byl představen Oyster Perpetual Sea Dweller 2000. Tyto hodinky byly vodotěsné do hloubky 610m. Byly to první hodinky svého druhu, které měly uvolňující ventil na héliový plyn, který uvolňoval hélium během dekomprese. V roce 1980 byl představen model Sea Dweller 4000, který potápěčům umožňoval potápět se ještě hlouběji - až do 1.220m.

Na obrázku jsou Oyster Perpetual Sea Dweller 2000 z roku 1972, cena těchto hodinek (nerezové provedení z ušletchilé oceli) na burze se pohybovala kolem 200 000 Kč.

Oyster Perpetual Sea Dweller 2000

Od roku 1976 uděluje společnost Rolex Oyster Ženeva v dvouletých cyklech cenu Rolex Awards For Enterprise, která je po Nobelově ceně druhou nejvýznamnější na světě. Předloni porota složená z nejlepších světových vědců vybrala z 2600 kandidátů v jedné z kategorií Čecha profesora Karla Kolomazníka, který vyřešil recyklaci toxických koželužských odpadů. Již jako majitel hodinek Rolex se český vědec ve světě neztratil a v roce 2004 obdržel v USA další významné ocenění.

V dubnu 1985 obdrželo více než 4,1milionu strojků Rolexu oficiální titul „Chronometer“, i když hodinky Rolex představují jenom kolem 1% celkové švýcarské výroby hodinek. Dodnes obnáší certifikace COSC (Švýcarská kontrola kvality) většinu certifikátů pro hodinky Rolex

V roce 1988 přichází na svět snad nejúspěšnější hodinky Oyster Cosmograph Daytona s perpetuálním rotorem. Na obrázku nerez provedení z roku 2005 v ceně cca 230 000 Kč.

Rolex Daytona

V roce 1995 završuje své centrum v Ženevě sedmou budovou a tím dokončuje komplex, který funguje přesně jako mozek, který zaměstnává přes 3500 lidí, kteří se starají o kvalitu značky Rolex.

Dnešní nabídka

Dnes se nabídka hodinek Rolex dělí do tří hlavných větví a to Oyster Perpetual, Oyster Professional a Cellini. Každá z těchto rodin hodinek má ještě řadu svých podrodin. V řadě Cellini najdeme spíše šperkařské a ozdobné, módní hodinky a dokonce i s quartzovým strojkem, u něhož je možnost snížit rozměry hodinek. Oyster Perpetual jsou samonátahové hodinky spíše společenského zaměření, většinou v provedení drahách kovů, někdy kombinované i s drahými kameny, i když v dostání jsou i v ušlechtilé oceli.

Oproti tomu rodina Oyster Professional je spíše než společensky zaměřena sportovně - pro potápěče, cestovatele, jachtaře atd. Samozřejmě jen na ty, kteří mají na to zaplatit za takové rolexky přes 60 000 Kč a výše. Typickým znakem Oyster Professional je otočná luneta, kterou Oyster Perpetual hodinky nemají. Hodinová ručička Oyster Professional je také vybavena typickým kruhovým znakem Rolexu - kromě Oyster Professional Cosmograph Daytona.

Rolex Oyster Professional Submariner Date

Pod tímto jménem se skrývají zřejmě nejznámější a nejklasičtější hodinky Rolex, kterým se také zkráceně říká Rolex Submariner. Hodinky začínají s cenou někde kolem 80 000 Kč a na obrázku vidíte dnes běžně prodávané varianty. Za těch 80 000 Kč dostanete ty první, v provedení nerezové oceli a emailované lunety, ty se zlacenou lunetou a zlaceným páskem se prodávají za cca 130 000 Kč (nejsou to oficiální ceny, jen přepočty z různých obchodů, u nás to může být jinak). Funkčně jsou tyto modely stejné. První z hodinek na obrázku (tedy ty nerezové vlevo) používal také James Bond ve filmu Dr. No, od té doby se jím říká bondův model.

Rolex Submariner

Rolex Submariner

Rolex Submariner

Na dalším obrázku je tentýž model v celozlatém provedení, jehož cena se pohybuje kolem 500 000 Kč,

Zlaté provedení Submarineru

Model Submariner je také nejpadělanějším a nejnapodobovanějším modelem. Některé modely ani nejsou padělky, spíše "velmi inspirované odvozeniny" - na obrázku vidíte například výrobek německé hodinářské firmy Adler a jejich model Adler Green Submariner. Hodinky jsou vybaveny minerálním sklíčkem a levným manuálně natahovaným hodinovým strojkem kalibr TY2816, jenže jejich cena je 55 euro. Přitom až na bližší pohled poznáte, že nejde o rolexky - až když zjistíte, že je zde jiné logo a je jiný i tvar hodinových ručiček. Na obrázku vpravo vidíte zelené provedení Rolex Submariner. Poznámka: Rolex Submarinery se nedělaly s bílým ciferníkem.

Adler Green SubmarinerRolex Submariner

Pro porovnání ještě hodinky Sandoz Submariner, které jsou singapurskou firmou ze švýcarských součástek (tedy, s tou firmou je to zamotanější, původně byla taky švýcarská, ale v sedmdesátých letech přesunula v době hodinářské krize většinu výroby do levnější asie, kde dnes dělá právě tyhle Rolex-like odvozeniny). Sice o sobě také neprohlašují, že jsou Rolex, ale inspirace je opět zřejmá ve všech hlavních bodech kromě loga. Hodinky jsou vybaveny samonátahovým strojkem ETA 2824-2, jsou údajně velmi kvalitní a dosti oblíbené - cena se pohybuje kolem 250 dolarů, tedy cca 6000 Kč! Sám jsem o nich přemýšlel jako o svých pracovních automatech, dokonce totiž splňují podmínky pro Swiss made.

Sandoz Submariner

O padělcích Rolex hodinek jako takových by se dal napsat samostatný článek a jednou ho asi i napíšu, protože nákup Rolex hodinek mimo certifikované oficiální obchody může být dost riziková záležitost. Na trhu nejsou jen levné asijské napodobeniny za stokoruny a tisícovky, které pozná malé dítě, ale i solidní pirátské kousky, u kterých jen detaily odlišují od původních rolexek a také úplně profi padělky, které je velmi obtížné poznat, pokud se nepodíváte na strojek. Typické jsou pro Rolexky zejména konce ručiček (jdou do špičky), zvětšovací sklíčko pro datumovku (u padělků zvětšuje málo), pak také těsnění pod korunkou při jejím vytažení nebo fakt, že Rolex nikdy (až na dvě výjimky, na které asi nenarazíte) nevyráběl hodinky s průhledným dýnkem. Dobré padělky Rolexek stojí i kolem 20 000 Kč, protože používají drahé kovy, zirkony (místo diamantů), safírová sklíčka i švýcarské hodinové strojky. Jejich nákup ale zvažte - rozhodně ty levné padělky jsou spíše pro zlost. Například zde najdete solidní souhrn rozdílů originálních Submarinerů a padělků - ale existují mnohasetstránkové knihy o tomtéž...

A ještě jedna inspirace - tentokráte z dílny Seiko. Cena 200 USD, automatický samonátahový strojek.

Seiko...

Pokud byste chtěli vědět, jak vypadají hodinky Rolex s cenou přes milion korun, podívejte se na další obrázek, kde jsou Rolex Oyster Perpetual Day-date v provedení žluté zlato (18 karátů) a diamanty. Na ciferníku hodinek je 44 diamantů a na řemínku dalších 320 diamantů. Cena nových hodinek je cca 1,5 milionů Kč.

Rolex Daydate posypané diamanty

Oficiální web Rolex najdete zde. U nás Rolex hodinky dováží Carolinum.|

87 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.