Ruské hodinářské značky: Poljot

První moskevská továrna na výrobu hodinek je dnes známa spíše pod jednou ze svých nejpopulárnějších značek hodinek: Poljot. Ruské hodinky už dávno nejsou neohrabané šmejdy, naopak si vydobývají stále lepší pozici na hodinářském nebi. Hlavní důvody jsou dva: velmi slušná kvalita a velmi rozumná cena. Tedy to pravé pro milovníky hodinek. Jaká je historie Poljotu a jak to s jeho výrobky vypadá dnes?

Vydáno 26. 7. 2005, autor Chronomag

V roce 1930 (jako její oficiální datum vzniku se udává 6.11.1930) se na trh dostávají první série kapesních hodinek z První moskevské továrny na výrobu hodinek. Šlo o padesát kusů, začátek velkovýroby. Oficiálně stanovené datum vzniku továrny nebylo náhodné, prvních padesát kusů totiž továrna dodala již 7. listopadu 1930, tedy v den výročí revoluce a slušelo se, aby první série hodinek použitá pro vyznamenávané soudruhy byla zvládnuta během jediného dne. Což byla samozřejmě utopie, na hodinkách se usilovně pracovalo již od března – ale revoluční tradice velela historku mírně přibarvi. Však také v roce 1935 továrna dostala jméno po ruském revolucionáři S. M. Kirovovi, jenže po válce se přejmenovala na původní jméno.

Jak fungoval ruský dekret o naléhavosti výroby hodinek?

Rok po svém založení, v roce 1931 dodával Poljot již 70 000 kusů hodin a v roce 1932 to bylo 200 000 kusů hodin. Produkci hodin přerušila válka, kdy továrny museli přejít na vojenskou výrobu – vyráběly se zde roznětky pro bomby a pro granáty.

Po válce produkce konstantě rostla až roku 1955 dosáhla milionu kusů ročně, to už zde pracovalo 4000 lidí na dvě směny. Nejdříve se zde vyráběly pánské hodinky a strojky o průměru 26 mm s 15 kameny s mimostřednou malou vteřinovkou, později také se středovou vteřinovkou. V roce 1950 jsou hodinky vyráběny pod názvem Poběda, což bude dělat trochu zmatek, protože pod stejnou značkou byly vyráběny později i hodinky z Maslennikovovy továrny.

V roce 1953 prochází kalibr hodinek výraznou obměnou, dostává další dva ložiskové kameny a breguetovu spirálu a také vodě a prachuodolné pouzdro. V roce 1957 přichází automatický samonátahový strojek o průměru 24 mm, opět již prachuodolný, na něm je později představen proslulý model Rodina (to je rusky Vlast, ne rodina, chyták z hodin ruštiny!).

V roce 1961 si bere model Šturmanskije na svoji cestu do vesmíru J. Gagarin. Nebo to také byl model Rodina - to se jistě neví, spletitou historii prvních hodinek ve vesmíru jsme rozplétali zde. Na Gagarinovu počest se napříště výrobky První moskevské prodávají pod jménem Poljot a toto jméno se často používá i pro samotnou továrnu.

Továrna v roce 1986 znovu představila i dámské hodinky.

S nástupem quartzových strojků začal Poljot také s produkcí quartzových strojků, ale v roce 1995 tuto část produkce zrušil a do svých quartzových hodinek dováží strojky z Japonska, sám vyrábí pouze mechanické strojky a těmi pokrývá zhruba 85% svých potřeb. Dalších zhruba 1000 – 1500 strojků dováží Poljot ze Švýcarska od ETA (údaj z roku 2003) –jde většinou o složitější ETA 7750/51.

Společnost vyrobila v roce 2003 přes půl milionů hodinek, z nichž 60 000 kusů představují chronografy. Zaměstnává 450 lidí a více jak 25% produkce jde na export.

Z hodinářského hlediska jsou nejzajímavější modely s mechanickým i samonátahovým strojkem vlastní výroby, k dispozici jsou ale i skeletonové modely, kde jde o strojky z Hong-Kongu. Na obrázku je model Skeleton 31683 S.

Pojlot Skeleton 31683 S

Poljot kalibr 3133

Nejznámější je bezesporu kalibr 3133 o průměru 31 mm a tloušťce 7,35 mm s rezervou chodu 43 hodin, stopkami, datumovkou, 23 kameny, 21 000 kmitů za minutu a ručním nátahem. Konstrukčně je tento strojek shodný s Valjoux 7734 - porovnat je můžete na obrázku (vlevo Poljot kalibr 3133, vpravo Breitling Valjoux 7734) a jistě dáte za pravdu, že konstrukční podoba se nezapře ...

Poljot 3133 kalibr Breitling Valjoux 7734

Dnes populární modelové řady

Produkce zahrnuje mnoho modelových řad a za zastavení stojí modely z řad Aviator a Šturmanskije, což jsou sportovní letecké hodinky. Modelová řada Swiss style naopak zahrnuje repliky známých švýcarských modelů, jako jsou Breitling Navitimer a další – hodinky ale vždy přiznávají barvu a nejde o padělek, mají svoji značku (například Navitimer like model je Ruslan) i své funkce a uspořádání, pouze se vizuálně drží stylu originálu. Zajímavostí jsou také modely Titanium Military vyrobené z titanu, bohužel opět zpravidla s minerálním sklíčkem.

V zásadě lze rozdělit hodinky První moskevské do několika funkčních rodin: Aviator, Buran, Fomenko, Šturmanskie, President, Kirov, Strela (chronograf), Blue Angels, Ruslan a Albatros. Velmi obtížně se mezi těmito řadami hledá nějaké vymezení, například řada Šturmanskie je většinou funkčně jednoduchá, ale jsou zde i chronografy. Je také záhodno nezaměňovat hodinky produkované Polotem s podobně pojmenovanými hodinkami jiných výrobců, jde zejména o Buran, Aviator a Šturmanskie. Problém je v tom, že ochrannou známku na tyhle modely vlastní jiná továrna Volmax, ta ale má smlouvu s Poljotem a vzájemně si prodávají jak své výrobky, tak občas míchají své značky. Často je problém oddělit výrobky Poljotu od Volmaxu a o Volmaxu bude řeč zase příště.

Poljot Buran Chronograph Auto 7750/1446901 Ceny hodinek jsou na velmi rozumné úrovni, v zásadě všechny modely lze koupit do 10 000 Kč a to včetně pozlacených modelů. Je třeba dát ovšem pozor – málokteré modely mají safírové sklíčko, většinou Poljot používá sklíčko minerální, na druhou stranu je většina mechanických modelů vyráběna v limitovaných sériích, takže jde v jistém smyslu o unikáty.

Pokud jsou modely přes cca 500 dolarů, používají zahraniční strojky, jako třeba vpravo vyobrazený Poljot Buran Chronograph Auto 7750/1446901 vybavený ETA/Valjoux 7750, tentokráte již originálním. Cena cca 950 dolarů, limitovaná edice 150 ks, pozlaceno.

Kvalita hodinek je na velmi vysoké úrovni - v roce 1992 se stává významným akcionářem Poljotu německý investor a v průběhu devadesátých let dochází k modernizaci provozu a nákupu moderních švýcarských strojů, což příznivě zapůsobilo právě na kvalitu. Poljoty se dočkávají řady ocenění na mezinárodních výstavách (Madrid, Vídeň) a zejména v Německu jsou slušně na odbyt, i když tradičně největším odbytištěm je ruský trh a přilehlé gubernie.

Poljoty se prodávají i u nás, cena samozřejmě vyšší než v Rusku.

Web Poljot.ru má i anglickou verzi. Dobrých obchodů na internetu je celá řada, stačí googlovat, pozornosti doporučím třeba Poljotwatch.com - na něj jsou dobré reference,sve zkušenosti samozřejmě přidejte do diskuse.

U nás na internetu hodinky prodává AZwatch.cz - jestli znáte další české s web presentací, napište do diskuse.

Nyní několik ukázek z produkce:

Poljot Aviator Chronograph 31681
manuální nátah, stopky, datumovka, 31 mm průměr - cena cca 350 dolarů.
Poljot Aviator Chronograph 31681

Poljot Buran Mechanical 310579
manuální nátah, lunární fáze, cca 290 dolarů, 38 mm průměr.
Poljot Buran Mechanical 310579

Poljot Chronograph President
manuální nátah, kalibr 3133, zlaceno 3 mikrony, safírové sklíčko, cena cca 450 dolarů.
Poljot Chronograph President

Poljot Shturmanskie Mechanical 2623
manuální nátah, datumovka, cena cca 117 dolarů.
Poljot Shturmanskie Mechanical 2623

Poljot Strela Chronograph Black
manuální nátah, datumovka, stopky, cena cca 320 dolarů.
Poljot Strela Chronograph Black|

30 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.