Hodinky Citizen neměří jen přesný čas

CitProfrontKterý je v současné době jeden z komerčně nejúspěšnějších modelů hodinek Citizen, vyrábějící se v mnoha modifikacích a sklízející prodejní úspěchy na celém světě? Ano, tušíte správně. Jedná se o model Promaster Pilot Eco-drive. Protože milovníkům hodinek jistě není neznámý, zaměříme se kromě popisu a technických specifikací hodinek podrobněji na zdánlivě podivné stupnice, které jsou primárně určené pro letecké výpočty, ale dá se na nich spočítat i ledacos jiného.

Vydáno 25. 9. 2006, autor Kamil

Hodinky se vyrábějí v mnoha různých verzích. Pouzdro většinou v nerezové oceli, model Nighthawk má pouzdro i tah s černou povrchovou úpravou, dražší modely jsou titanové. Barva číselníku převážně černá, existuje i modrá nebo hnědá verze. Vnitřní otočná luneta bývá v barvě číselníku, černé a modré číselníky mohou být i s bílou vnitřní otočnou lunetou. Všechny varianty mají datumovku na pozici 3, sklo s vnitřní antireflexní úpravou buď minerální nebo safírové, voděodolnost 200 m. Některé modely jsou s koženými řemeny s různými druhy spon a zapínání, setkat se můžeme i s kevlarovými a gumovými řemeny. Rádiově řízené hodinky mají navíc korunku na pozici 8, která slouží k seřizování a rádiové synchronizaci času.

Celek

Letecké a navigační výpočty, stejně jako obecné výpočty, se provádějí pomocí vnitřní otočné stupnice ovládané korunkou na pozici 8. Výpočty jsou spíše orientační, pro přesné výsledky je lepší použít k tomu určené nástroje.

Chceme-li spočítat kolik je 25x16, nastavíme na otočné stupnici 25 proti orámované desítce a šestnáctka ukazuje výsledek 40 (na desítkové stupnici):
Nasobeni

Obdobně vypočítáme například 210:14 tak, že 21 na otočné stupnici nastavíme proti čtrnáctce a naproti orámované desítce máme výsledek 15:
Deleni

Podobným způsobem lze orientačně vypočítat mocniny i odmocniny. Třeba druhá mocnina 17 je 289. Na otočné stupnici nastavíme proti orámované desítce 17 a naproti sedmnáctce zjistíme necelých 29 (290):
Mocnina

V námořní i letecké dopravě se rychlost udává v námořních mílích za hodinu, která je však uváděna jako zvláštní jednotka uzel anglicky knot a odpovídá 1,852 km/h (mezinárodní námořní míle).

Za jak dlouho překoná letadlo vzdálenost 600 námořních mil při rychlosti 420 knotů? Proti značce rychlostního indexu (bílá šipka na pozici 12) nastavíme na otočné stupnici hodnotu 42 a poté proti hodnotě 60 odečteme na pevné stupnici časový údaj 1:25 hodin.
DobaLetu

Jaká je pozemní rychlost letadla, když za 1 hodinu a 40 minut uletí vzdálenost 450 námořních mil? Hodnotu 45 na otočné stupnici nastavíme proti časovému údaji 1:40 a na značce rychlostního indexu zjistíme rychlost letu 270 knotů.
RychlostLetu

Jakou vzdálenost uletí letadlo při rychlosti 270 knotů za 80 minut? Proti značce rychlostního indexu nastavíme na otočné stupnici 27 a proti 1:20 na pevné stupnici vyčteme na otočné hodnotu 36, což znamená letovou vzdálenost 360 námořních mil.
LetVzdalenost

Kolik paliva se spotřebuje za 7 hodin letu při průměrné spotřebě 450 galonů za hodinu? Nastavíme 45 na značku rychlostního indexu a čas 7:00 ukazuje celkovou spotřebu 3.150 galonů paliva.
VypocetSpotr

Jestliže letadlo spotřebuje za 40 minut letu 180 galonů paliva, jaká je jeho průměrná spotřeba? Otočnou stupnicí nastavíme číslo 18 proti čtyřicítce a proti značce rychlostního indexu vidíme hodnotu 27, která udává průměrnou spotřebu 270 galonů za hodinu.
PrumernaSpotr

Kolik je maximální letová doba při průměrné spotřebě 380 galonů za hodinu a množství paliva je 700 galonů? Proti značce rychlostního indexu nastavíme 38 a proti 70 přečteme maximální letovou dobu jednu hodinu a padesát minut.
LetDoba

Zkusíme si i převody vzdáleností, např. kolik je 45 mil v námořních mílích nebo kilometrech? Číslici 45 na otočné stupnici nastavíme proti červené šipce se značkou STAT. a proti další červené šipce se značkou NAUT. zjistíme hodnotu 39 námořních mil a obdobně proti červené šipce tentokrát se značkou KM najdeme 72 kilometrů.
Prevody|

24 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.