Archimede SportTaucher – potápěčské hodinky

Archimede SportTaucher OrangePo dlouhých dvou měsících, kdy hodinky Archimede prostě nebyly - protože výrobce si dal dovolenou, ke mně konečně dorazily Archimede SportTaucher, první potápěčské hodinky této německé značky.

Vydáno 27. 9. 2006, autor Chronomag

Hodinky SportTaucher byly oznámeny na jaře letošního roku a jejich ohlášená cena v přepočtu kolem 15 000 Kč na ně natěšila dost lidí. Přiznávám, že zkušenost s nimi je zatím kusá, protože na potápění jsem je ještě nestihl vzít, mám je na ruce jeden den.

Milé je, že nejde o tradiční přístup k potápěčským hodinkám, tedy "doslovně" opajcovat patřičný model značky Omega nebo Rolex. Archimede šel cestou vlastního designu, což hodinkám spíše prospělo. Nejsou zaměnitelné s řadou těch ostatních potápěčských kousků, kde výrobce neprokázal mnoho invence.

Na první pohled působí SportTauchery více pracovně, více robustně, než třeba takové SeaMastery. Na svědomí to má hlavně otočná luneta, která je jemně vroubkovaná a není tak skosená, jako u Seamasterů nebo Explorerů. Jemné vroubkování se ale otáčelo prsty (bez rukavice) pohodlněji, než běžné hrubší vroubkování jiných lunet.

Zvláštností je také plastické provedení ciferníku, kde každá část ciferníku je vyrobena ve vlastní vrstvě. Ačkoliv to není na první pohled patrné, ciferník tím přestává být plochý a nezajímavý.

Hodinky jsou vyráběny ve dvou barevných verzích a ve dvou provedeních tahu. Můžete si vybrat verzi s oranžovými ručičkami a oranžovým provedením lunety nebo totéž v bílém provedení, kde menší číslice jsou červené. Na výběr je řemínek ze žraločí kůže nebo kaučukový tah, oba povedené.

Odkazy na jednotlivé verze na Kronium.cz:

Teď už nezbývá, než hodinky vyzkoušet ve vodě. Za cenu 14500 Kč s DPH vypadají slibně a dále už následují oficiální informace:

První skutečné hodinky pro potápěče německé značky Archimede mají všechno, co potápěčské hodinky mají mít. Otočná luneta s luminiscenčním bodem se otáčí pouze proti směru hodinových ručiček a umožňuje odečet času stráveného pod vodou. Výrazné provedení ručiček a ciferníku včetně kvalitního podsvícení Luminova usnadní odečet času i v hloubce nebo ve tmě.

Hodinky mají šroubovací korunku i masivní ocelové dýnko a provedení z ušlechtilé oceli jim zaručuje vodotěsnost do 30 ATM, tedy 300 metrů tlaku vodního sloupce, což znamená, že jsou vhodné pro přístrojové potápění do hloubky 50 metrů.

Ciferník je výrazně profilovaný, krytý plochým safírovým sklíčkem. Pouzdro hodinek je stejně jako dýnko vyrobeno z ušlechtilé oceli, povrchová úprava kartáčováním. Korunka je uložena mimostředně na pozici 4, aby nehrozilo poškrábání potápěčských rukavic o zoubky na korunce.

Hodinky jsou vybaveny spolehlivým švýcarským mechanickým samonátahovým strojkem ETA 2824.

Provedení hodinek: oranžové číslice na lunetě i ciferníku, kvalitní kaučukový tah.

Specifikace:

Hodinky z boku

 • Průměr pouzdra bez korunky: 41,5 mm
 • Tloušťka hodinek: 11 mm
 • Vodotěsnost: 30 atmosfér, cca 50 metrů reálného ponoru (300 metrů tlaku vodního sloupce)
 • Korunka: šroubovací, jemně vroubkovaná, na pozici 4
 • Krycí sklíčko: safírové, ploché
 • Dýnko: celokovové, s imatrikulací hodinek
 • Pouzdro: kartáčovaná ocel
 • Ciferník: oranžové číslice, svítící indexy
 • Luneta: oranžové popisky, luminiscenční bod. Otočná proti směru chodu hodinek, se středně jemnou aretací a jemným vroubkováním.
 • Tah: kaučukový, se sponou
 • Variantní provedení: kožený tah prošitý oranžovou nití a nebo bíle provedené číslice namísto oranžové

Na obrázku je dýnko hodinek a uzávěr spony:
Dýnko hodinek
spona na kaučukovém tahu
||

11 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.