Panerai PAM 312

Panerai PAM 312

Panerai PAM 312 je podle ohlasů nejvíce oblíbenou novinkou Panerai pro rok 2009. Na jedné straně přináší klasický design, na druhé straně nový technologicky vyspělý strojek vlastní výroby s třídenní rezervou nátahu. Drží se tato novinka koncepce původních jednoduchých, účelných a robustních potápěčských modelů, nebo Panerai pomalu směřuje k výrobě nudných bezobsažných luxusních hodinek?

Vydáno 27. 7. 2009, autor redakce

K zamyšlení
Hodinky Panerai jsou původem ryze vojenské hodinky, které byly po desítky let nedostupné veřejnosti. První modely se vyznačovaly maximální jednoduchostí designu a pouze základními funkcemi - zobrazováním hodin, minut a vteřin. Celková koncepce hodinek i nejmenší detail byl podřízen přísné vojenské účelnosti. Významná část historických modelů neměla ani vteřinovou ručičku, pouze hodinovou a minutovou. Tyto hodinky byly osazovány jednoduchými, ale konstrukčně vyspělými strojky s ručním nátahem Rolex, později stejně jednoduchými strojky Almanus.

Tato koncepce hodinek je geniální a dodneška manufaktura Panerai nevyrobila žádný model, kterým by původní modely ze čtyřicátých let překonal. V dnešní běžné kolekci jsou důstojnými zástupci účelné jednoduchosti a robustnosti například modely z řady Luminor - PAM 111 či PAM 112.

Panerai PAM 111
Panerai PAM 111, autor: Loloh

Současná generace, odkojená honbou za množstvím funkcí v mobilu, mp3 přehrávači či automobilu, pomalu ztrácí znalost pojmu jednoduchost, nadčasový design a věrnost kořenům i tradici. Popsaný problém se netýká pouze současné generace, ale dle některých dlouholetých členů nejvýznamnějšího Panerai fóra na paneristi.com i této hodinářské manufaktury.

Jejich argumenty mají své odůvodnění. K čemu je potápěčům tourbillon? Nebo chronograf s řadou ciferníčků a ukazatelem data, které pod vodou stejně neuvidím? Proč Panerai představuje stále komplikovanější modely a nedrží se původní tradice? Je nutné vyvýjet nové kalibry s automatickým nátahem, ukazatelem data, rezervou chodu a ukazatelem druhého časového pásma?

Nejsou to právě účelně jednoduché, ale robustní a do detailu dotažené modely, které si jako první představím při jakékoliv zmínce o Panerai? 

Panerai PAM 312

Třistadvanáctka a já
Podobné otázky se mi honí hlavou, když držím v ruce novinku Panerai pro rok 2009 – Luminor 1950  Marina 3 Days Automatic, zkráceně Panerai PAM 312 či třistadvanáctka.

Při minulých setkáních s třistadvanáctkou jsem vždy řešil, zda-li bych dal přednost klasickému modelu PAM 111, který je osazen jednoduchým robustním strojkem s ručním nátahem, nebo sofistikovanějšímu modelu PAM 312. Právě PAM 111 je pro mě osobně ztělesněním koncepce původních Panerai potápek. U PAM 312 si už tak jistý nejsem.

Tentokrát jsem rozhodnut si tuto otázku zodpovědět.

  Panerai PAM 312

Pouzdro
Prvním pozitivním dojmem z PAM 312 je broušené pouzdro o rozumném průměru 44mm. Manufaktura Panerai tentokráte opustila celoleštěné pouzdro (jak jej mají například modely PAM 111 nebo PAM 112). Na třistadvanáctkách je leštěná pouze luneta, zbytek pouzdra má jemně broušenou povrchovou úpravu, která napohled i na omak evokuje jemný samet. Jemné i větší škrábance, které si každodenním nošení dříve či později přivodíte, nebudou na pouzdru tak snadno vidět. Škrábanců se nebojte, ty k Panerai přece odjakživa patří. Ostatně bylo by škoda, pokud byste třistadvanáctky nosili pouze do kanceláře.

Panerai PAM 312

Panerai PAM 312

Oproti klasickému pouzdru řady Luminor jsou tvary pouzdra třistadvanáctky při pohledu z boku rafinovanější, nečekejte ale žádné laciné tvary pouze na efekt. Třistadvanáctka se stále drží designem pouzdra pevně při zemi. Zatímco PAM 111 nebo PAM 112 nabízejí pouze lehce zkosené boční hrany pouzdra, třistadvanáctka vás nechá kochat se rozmáchlými rafinovanými bočními liniemi pouzdra. Díky expresivnějšímu vyjádření boční linie pouzdra tak nožičky o něco více vyčnívají z pouzdra.

Panerai PAM 111
Panerai PAM 111, autor: Loloh

Panerai PAM 312

Celkový tvar polštářkového pouzdra se z řady Luminor posunul celkovým dojmem více k pouzdrům řady Radiomir, které se vyznačují ostřejším čtvercovým pojetím horních linií pouzdra. 

Panerai PAM 312

Panerai PAM 312

Pouzdro je osazeno klasickým chráničem korunky Panerai. Bezpečnostní páčka má správný odpor, při manipulaci si budete připadat jak při odjišťování ručního granátu. Zbývá už jen divoce hodinky odhodit a s výkřikem utéci pryč. Doporučuji vyzkoušet v nejbližší hodinářství, ideálně v Pařížské ulici:-)

Panerai PAM 312

Panerai PAM 312

Pod proskleným průhledem se safírovým sklíčkem s vnitřní antireflexní üpravou můžete obdivovat nový strojek P9000. I přes prosklené zadní dýnko mají hodinky vodotěsnost 300m.

Panerai PAM 312

Pouzdro se Panerai povedlo na jedničku. Není okázalé, ale řada detailů vás nenechá na pochybách o jeho skryté rafinovanosti.

Sklíčko
Pro většinu modelů Panerai je charakteristické použití silně vypouklého sklíčka, které dává více prostoru pro vyniknutí různých optických efektů. Vypouklé sklíčko měly i původní historické modely Panerai ze čtyřicátých let.

Panerai PAM 312

Třistadvanáctky jsou osazeny jemně vypouklým sklíčkem sklíčkem z korundu s tloušťkou 2,6mm. Sklíčko je opatřeno antireflexní úpravou. Její kvalita odpovídá segmentu hodinek – tedy velmi dobrá.

Mě osobně trochu mrzí absence výrazně vypouklého sklíčka. Na druhou stranu je jemně vypouklé sklíčko praktičtější. Snižuje výšku hodinek a z podstaty tvaru je méně náchylné na poškození nárazem.

Ciferník a ručičky
V duchu tradic Panerai je třistadvanáctka osazena černým sendvičovým ciferníkem. Sendvičový ciferník je tvořen dvěma vrstvami. Na spodní vrstvě je v prostoru číslic a indexů nanesena luminiscenční barva SuperLuminova. Vrchní vrstva ciferníku má výřezy ve tvaru číslic a indexů.

Panerai PAM 312

Geniálností této koncepce je výsledný dojem z číselníku. Ačkoliv je číselník velmi jednoduchý a vyznačuje se absencí jakéhokoliv zdobení, díky použité sendvičové koncepci se budete cifernkem kochat znovu a znovu. Přehlednost cíferníku podtrhuje minimum nápisů.

Panerai PAM 312

Na pozici "3" nalezneme ukazatelem data, které opticky vyvažuje malou vteřinovou ručičku na pozici „9“. Panerai musím pochválit za černý podklad a bílou barvu fontu ukazatele datumu. Malou kritiku si ale neodpustím: Zatímco výřezy pro indexy mají zaoblené rohy, výřez pro ukazatel data je obdélníkový, což na jinak perfektně vyváženém ciferníku budí drobný nesoulad. Na některých modelech používá Panerai pro datumové okénko výřez ve tvaru kruhu a je škoda, že se zde designéři více nad datumovým okénkem nezamysleli. 

Panerai PAM 312

Ručičky se drží osvědčeného jednoduchého designu. Tvar malé vteřinové ručičky se dá považovat za jediný náznak zdobnosti na celých hodinkách. Všechny ručičky jsou leštěné s bílou luminiscenční výplní.

 Panerai PAM 312

I přes absenci vypouklého sklíčka se můžete kochat řadou světelných efektů, zejména při bodovém nasvícení.

 Panerai PAM 312

Strojek
Hodinky jsou osazeny novým strojkem P9000. Tato modelová řada strojků je zacílena na majitele současných základních modelů Panerai, osazených upravenými strojky UNITAS a ETA. Zkušenosti Panerai potvrzují, že s délkou vlastnictví hodinek začíná být pro jejich majitele stále více důležitá technická stránka a sofistikovanost hodinek. Strojky, kterými jsou osazeny základní modely, mají oproti standardním strojkům UNITAS jiné tvary můstků, delší rezervu chodu (56 hodin) a větší přesnost. Majitelé základních modelů ale chtějí po čase více sofistikované strojky a přitom nechtějí utratit více jak +-5000EUR. Přesně pro ně jsou určeny nové modely s kalibry P9000.

Panerai PAM 312

Použitý kalibr Panerai P. 9000 je vyráběn Panerai a používán pouze v jejích modelech. Velikost strojku byla zvolena s ohledem na větší průměr pouzdra hodinek. Strojek má průměr 13 ¾ linka, což je o dvě linky více, než kolik má např. ETA 2892. Výška strojku je 7,9mm. Strojek je osazen dvěma barely, které hodinkám zaručují rezervu chodu 72 hodin, takže když hodinky v pátek odložíte do šuplíku, v pondělí ráno vám stále přesně poběží.

Panerai PAM 312

Strojek je osazen setrvačkou Glucydur® a ochranou setrvačky Incabloc®. Strojek kmitá s frekvencí 8 kmitů za vteřinu, přesné nastavení času umožňuje hacking (zastavení vteřinové ručičky). Celkově má strojek 195 součástek. 

Panerai PAM 312

Hodinky jsou osazeny koženým páskem z krokodýl kůže, pro vodní radovánky je možné hodinky osadit kaučukovým páskem.

Panerai PAM 312

Závěr
I přes veškerou snahu jsem u třistadvanáctek nenašel žádné výraznější prohřešky proti původní koncepci potápěčských hodinek Panerai ze čtyřicátých let. Pouzdro v sobě skloubí jednoduchost s vyspělostí designu a neokázalost s rafinovaností. Ciferníku můžu vytknout maximálně čtvercový výřez pro datumové okénko.

Nový strojek je mimořádně zdařilý, potěší nadstandardní rezerva chodu i absence jakéhokoliv zdobení strojku. Právě absence zdobení strojku je argumentem, který mě přesvědčuje, že konstruktéři třistadvanáctek se pečlivě drželi všech tradičních aspektů původní koncepce Panerai potápek.

Poděkování

  • Za zapůjčení hodinek děkujeme hodinářství Carollinum

Autor textu a fotografií:

  • Martin Šafránek 


|||||

10 Komentářů k tomuto článku