Luxusní sportovní hodinky

Luxusní sportovní hodinky

Technologicky vyspělý (a drahý) manufakturní strojek by neměl pohánět pouze ručky oblekových hodinek, které málokdy přijdou do styku s nepříznivými podmínkami. Nejdůležitější jsou totiž vzpomínky na to, co jsme s hodinkami prožili.

Vydáno 30. 12. 2010, autor redakce

V nedávném článku o hodinkách Audemars Piguet Royal Oak jsme nakousli téma luxusních sportovních hodinek. V dnešním článku na toto téma navážeme a blíže si představíme tři  luxusní sportovní hodinky značek, které si můžete naživo osahat ve vybraných v pražských obchodech. Výběrovým kritériem je cena hodně nad sto tisíc korun, slušná odolnost proti nepříznivým podmínkám i zacházení, samozřejmostí je manufakturní strojek a v neposlední řadě také pořádná dávka originality, charisma a příběhu.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor (Martin Klimpar)

V prvním díle se zaměříme na vybrané modely značek Audemars Piguet a Girard Perregaux, jejichž butiky naleznete pouhých pár desítek metrů od sebe na začátku Pařížské ulice a Staroměstském náměstí. Součástí článku jsou i tři fotografie od fotografa Martina Klimpara, které pro čtenáře Chronomagu zajistila Klára Votrubová ze společnosti JGAP provozující butiky výše uvedených značek (a také butik Hublot a Vertu).

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor
Ve filmu Terminator 3: Rise of the Machines (2003) nosil Arnold Schwarzenegger jakožto „hodný“ Terminator hodinky Audemars Piguet Royal Oak T3. Mnohem více by mu ale slušela novinka z konce roku 2008 – limitovaná edice 1000 hodinek Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor.


AP Royal Oak Offshore Survivor

Masivní černé hodinky „šokovaly“ řadu příznivců této značky industriálním designem, jehož nejvýraznějším prvkem je prodloužená korunka i zvětšené chrániče tlačítek chronografu. Známé křivky a hrany pouzdra hodinek Royal Oak Offshore tak dostaly nový náboj, který se postaral o notnou dávku pozitivních i negativních emocí na řadě diskusních fór po celém světě, což je jedině dobře, protože hodinky, které se líbí úplně každému, jsou zpravidla unylé a nudné. Na nudný vzhled nebo nezájem okolí si ale majitel Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor rozhodně nebude stěžovat.

Představení nového modelu podpořila i vizuálně povedená kampaň, která s nadhledem spojuje typizované scény i klišé nejen hollywoodských filmařů - výbuch v masivním podzemním bunkru, zpomalený filmový záběr alá Matrix i šťastný happyend v podobě posledního záběru klipu na přeživší hodinky. Video je možné shlédnout nejen na stránkách youtube, ale také na samostatném webu www.survivor-ap.com, který značka Audemars Piguet zřídila speciálně pro tento model.

Jaké tedy jsou tyto hodinky naživo? Úžasné. Nelze o nich říci, že by byly krásné tradičním způsobem. Jejich krása spočívá spíše v originální počáteční myšlence a její perfektně zvládnuté technické realizaci. Stejný přístup ke svému produktu mají i tvůrci dnešních úspěšných sci-fi filmů. Příkladem je třeba film Inception (česky Počátek), který ignoruje většinu základních filmových pravidel týkajících se logiky a konzistence příběhu a úmyslně nechává v místy nekonzistentním příběhu vyniknout originální myšlenku několika navzájem propojených snových světů zabalenou do dokonale řemeslně zpracovaného hávu. Logických chyb se naštěstí u hodinek bát nemusíme, kvalita produkce manufaktury Audemars Piguet je pověstná.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor

I v případě hodinek Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor se jejich tvůrci rozhodli ignorovat většinu zažitých estetických pravidel zbytečně požadujících celkovou souměrnost hodinek, nebo účelnost designu a povolili uzdu své fantazii a stvořili ideální hodinky pro hlavní filmové hrdiny a padouchy. Ostatně kvalitní hodinky se již dávno nekupují proto, aby ukazovaly čas, ale proto aby podobně jako filmy bavily a vzbuzovaly emoce. Stejně jako se sci-fi filmy neobejdou bez lehké nadsázky, výrazných hrdinů, hromady černého oblečení a svůdných křivek dámského osazenstva, dnešní originální hodinky se neobejdou bez zvětšeného pouzdra, avantgardního hravého tvaru vybraných prvků i netradičních materiálů.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Survivor

Černá barva pouzdra je důsledkem použití upraveného titanu, který hodinkám propůjčuje až neuvěřitelnou lehkost. Z černého titanu je vyrobeno nejen pouzdro, ale také korunka i tlačítka chronografu a jejich chrániče. Podélně vroubkovaná luneta z černé technické keramiky ze všeho nejvíce připomíná objímku vzduchového filtru výkonného motoru. Číselník je propracovaný do nejmenšího detailu, žádné drobné zženštilé gilošování zde ale nenajdete. Naopak, číselník je opatřen motivem “Méga Tapisserie”. O výrazný až dramatický vzhled se postaraly nejen zvětšené chrániče tlačítek chronografu ale také minutová a hodinová ručka, které svým tvarem, barvou i celkovým provedením připomínají ostré žiletky. Shrnuto a podtrženo: Jedná se o nejdrsnější hodinky z řady Royal Oak Offshore, které v expresivním zevnějšku předčí i své pestrobarevné žluto-červené stájové kolegy.

Technické údaje: Kalibr 3126/3840 s automatickým nátahem, ukazatelem data a chronografem, 365 součástek, rezerva nátahu 60 hodin / nárazuvzdorné a antimagnetické uložení strojku / pouzdro s titanu s černou povrchovou úpravou o průměru 42 mm / tlačítka chronografu, jejich chrániče i korunka vyrobeny z titanu / keramická luneta / černý gilošovaný číselník s motivem “Méga Tapisserie” / skeletonové ručky / kaučukový pásek / vodotěsnost 100 m

AP Royal Oak Offshore Diver
U hodinářské stáje Audemars Piguet ještě chvíli zůstaneme. Není tomu dlouho, co tato značka představila svoji první ryze potápěčskou verzi luxusních hodinek pod názvem Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver. Hodinky vyplňují mezeru mezi „usedlými“ modely Royal Oak a extravagantní kolekcí Royal Oak Offshore. Luxusní sportovní hodinky se staly hlavní tváří značky Audemars Piguet v roce 1972, kdy byly představeny první hodinky Audemars Piguet Royal Oak navržené Geraldem Gentou. O dvacet let později byla představena kolekce Royal Oak Offshore, která nabídla nejen zvětšené pouzdro, extravagantní vzhled, odvážné barevné kombinace, ale zejména součástky pouzdra i strojku z karbonových nanovláken. Poslední novinkou je již zmíněný model Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver, jehož výroba byla zahájena v roce 2010.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Zatímco provedení číselníku má blíže ke klasickým modelům Royal Oak, křivky pouzdra o průměru 42 mm nezapřou inspiraci modely Royal Oak Offshore. Celkovým dojmem se ale hodinky řadí spíše k ocelové klasice v podání Royal Oak. Zvětšenému průměru pouzdra odpovídá i jeho vyvážená výška 13,75 mm. Pro srovnání – ocelové hodinky Royal Oak Jumbo (ref. 15202) mají výšku pouhých 8 mm.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver (Martin Klimpar)

Švýcarská norma NIHS 92-11 specifikuje podmínky, které musí splňovat „potápěčské“ hodinky:

  • Luneta musí být zabezpečená proti náhodnému pootočení
  • Hodinky musí být vybaveny snadno čitelnými indexy v rozmezí 5-ti minut
  • Měřený čas musí být snadné odčíst i v naprosté tmě ze vzdálenosti 25cm
  • Minimální vodotěsnost hodinek 100m
  • Pásek hodinek musí odolat síle 200N


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Výše uvedené požadavky byly zohledněny při návrhu číselníku, ruček i pojetí nezbytného prvku potápěčských hodinek – otočné lunety. Hodinová a minutová ručka mají na první pohled stejně jednoduchý tvar jako ručky u historického modelu Royal Oak. Při bližším pohledu si všimnete zalomeného profilu hodinové ručky, jejíž tři plochy jsou vyplněny samostatnou luminiscenční výplní. Jedná se o chytrý a efektivní způsob optického zvýraznění hodinové ručky, který v jiných hodinkách nenajdete.

Potápěčská stupnice se zvýrazněnými pětiminutovými indexy je součástí vnitřní lunety, která je otočná šroubovací korunkou na pozici „10“. Vnitřní luneta se otáčí v aretovaným intervalech. Pětiminutové indexy si sice zachovaly původní tvar zaoblených hůlek, jejich zvětšená velikost, zvýrazněný třetí rozměr i silný luminiscenční nátěr usnadňují odečítání času i v temných mořských hlubinách.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Jednotlivé komponenty pouzdra jako těsnění obou korunek, tloušťka a profil skla i dýnka hodinek musely být zesíleny s ohledem na požadavky normy 92-11. Výsledkem je více než dostačující vodotěsnost 300m, skutečná vodotěsnost bude ale o 50-100 m vyšší protože značka Audemars Piguet je pověstná robustní konstrukcí hodinek a nadhodnocováním prezentovaných technických parametrů. K vysoké vodotěsnosti hodinek přispívá i spojení jednotlivých částí pouzdra pomocí osmi šroubů, které zasahují od dýnka až po lunetu. Manufakturní kalibr je chráněn proti silnému magnetickému poli, stabilitě přesnosti napomáhá vyspělá konstrukce setrvačky i vylepšené uložení jejího můstku. Mechanismus spony musel být s ohledem na požadavky normy zesílen, důsledkem je tak spona řádně chlapských rozměrů.


Audemars Piguet Royal Oak Offshore Diver

Technické údaje: Kalibr 3120 s automatickým nátahem a ukazatelem data, 278 součástek, rezerva nátahu 60 hodin / ocelové pouzdro o průměru 42 mm / kryty korunek z tvrzeného kaučuku / Vnitřní luneta s potápěčskou stupnicí / černý gilošovaný číselník s motivem “Méga Tapisserie” / ručky z bílého zlata s luminiscenční výplní / kaučukový pásek / vodotěsnost 300 m

Girard Perregaux Laureato Chronograph
S luxusními sportovními hodinkami přišla jako první značka Audemars Piguet v roce 1972, během pár let představily hodinky nové kategorie i další výrobci kategorie Haute Horlogerie – Patek Philippe a Vacheron Constantin. V roce 1975 představila luxusní sportovní hodinky i manufaktura Girard Perregaux. Na konci šedesátých let dvacátého století měla manufaktura Girard Perregaux, jako jeden z mála švýcarských výrobců, stále své oddělení pro vývoj nových mechanismů. A tak mohla v roce 1966 vyvinout a vyrobit první vysokofrekvenční mechanický strojek s pružinou dosahující 36,000 půlkmitů za hodinu. V roce 1970 se portfolio společnosti rozšířilo o quartzové hodinky. Girard-Perregaux se stala první firmou ve Švýcarsku, která začala s jejich výrobou v průmyslovém měřítku. Jejich frekvence, nastavená inženýry značky na 32,768 Hz, je dodnes oborovým standardem.


První generace hodinek Laureato

V rámci oslav tohoto historického úspěchu manufaktura představila hodinky Girard Perreguax Laureato (1975). Integrovaný ocelový tah i vystouplá výrazná luneta se staly hlavními znaky hodinek Laureato až do dnešních dnů. První model hodinek byl osazen quartzovým strojkem s chronometr certifikací. Hodinky se postupně vyvíjely až do dnešní podoby, podrobné zmapování jejich evoluce je ale na samostatný a dlouhý článek.


Dole: Girrard Perregaux Laureato Chronograph (Martin Klimpar)

Porovnejme nyní krátce hodinky Girard Perregaux Laureato Chronograph s klasikou hodinářského domu Audemars Piguet Royal Oak. Nabídka hodinářských komplikací v řadě Audemars Piguet Royal Oak čítá více jak deset hodinářských komplikací včetně věčného kalendáře, nicméně mediálně je nejčastěji prezentována původní varianta obsahující pouze základní ručky a ukazatel data. Naproti tomu typickým zástupcem řady Girrard Perregaux Laureato je chronograf s ukazatelem data a přidanými dalšími komplikacemi. Díky svým oblým tvarům působí hodinky Laureato přátelštějším dojmem, chytře zvolený tvar pouzdra hodinky opticky zmenšuje. Tam, kde hodinky Audemars Piguet působí vyhraněně, je model Laureato jemný a přátelský. Specifický styl broušeného povrchu ale vynikne lépe na rovných plochách a ostrých hranách hodinek Audemars Piguet.  K hodinkám Laureato patří i výraznější podání číselníku – indexů, číslic i jednotlivých stupnic.Při vzájermném porovnání hrají hodineky Audemars Piguet roli elegána, zatímco hodinkám Laureato je přiřazena role sportovce.


Girrard Perregaux Laureato Chronograph

Technické údaje: Kalibr GP033C0 s automatickým nátahem, ukazatelem data a času ve formátu 24 hodin a dále funkcí chronografu s vlečnou vteřinovou ručkou, rezerva nátahu 46 hodin / ocelové pouzdro o průměru 44 mm / ručky s luminiscenční výplní / kaučukový pásek / vodotěsnost 100 m

DISKUSE ZDE

Zdroje fotografií: Martin Klimpar, Audemars Piguet a Girard Perregaux
Komentáře nejsou povoleny