Baselworld 2013 – Mondaine

Baselworld 2013 – Mondaine

Máloco charakterizuje Švýcarsko, jeho hodiny a hodinky, jako značka Mondaine. V nedávné době se mediálně zviditelnila menším sporem s Apple, který použil design typicky nádražáckých  švýcarských hodin ve svých aplikacích bez souhlasu firmy. Celý spor je již naštěstí urovnán. Takže jsem hodinky Mondaine na Baselworldu 2013 samozřejmě nemohl vynechat.

Vydáno 5. 5. 2013, autor Kamil

Při krátkém, ale srdečném setkání s jedním ze členů vedení firmy, jsem měl možnost seznámení s produktovou řadou a novinkami, bohužel jsem nefotil, takže si dovolím použít pár obrázků z oficiálního press kitu. Mondaine Group ve své, na přelomu let 2009/2010 nově otevřené manufaktuře vyrábí i hodinky Luminox a M-Watch a také hodinky pro jiné značky, jako např. Camel Active, Esprit, Puma a JOOP!

Dobrou zprávou pro milovníky mechanických strojků jsou modely hodinek s automatickým strojkem, ať už klasickou řadu Mondaine Retro Automtic day-date nebo letošní novinku Mondaine Vintage. Ta je v limitované edici 500 kusů celosvětově. Pouzdro z broušené nerezové oceli má průměr 41 mm, výška je pouhých 8,8 mm, vodotěsnost 3 ATM. Sklo je safírové s antireflexní úpravou, spodní s průhledem na strojek ETA 2892-2. Typickým znakem je červenostříbrná korunka s písmenem M a nikoliv bílý, ale stříbřený je číselník. Exkluzivitě hodinek odpovídá i doporučená cena, která je 950 SFR.

Ani Mondaine se nevyhnulo módě černých číselníků, pro kolekci jaro/léto uvádí model Bold s monochromatickým číselníkem, který bude k dispozici i v bílé. Jediným kontrastním znakem bude u obou modelů červená vteřinovka a samozřejmě červená korunka. Průměr pozdra je 35 mm, hodinky díky úzkému okraji vypadají na ruce větší. Sklo je lehce vypouklé minerální, strojek quartz. Kompaktní pouzdro nemá klasické nožky, na spodní staně je západka k uchycení a přišroubování řemene. Doporučená maloobchodní cena je 250 SFR.

Asi nejzajímavější novinkou jsou hodinky Mondaine stop2go. V celém Švýcarsku je kolem 3000 nádražních hodin, do kterých se ve čtyřicátých letech minulého století implementovala zajímavá technická vychytávka. U všech hodin poskočila jednou denně v 11:59:58 vteřinová ručička tak, aby se při poskočení minutové ručky na dvanáctku synchronně a v celé zemi stejně rozeběhla vteřinovka, čímž se zajistila příslovečná přesnost SBB neboli švýcarských drah. Takže i u tohoto modelu poskočí vteřinová ručička tentokrát ne jednou denně, ale každou hodinu, rovnou na 12 a přesně v celou se zase rozeběhne. Hodinky pohání nově vyvinutý quartzový strojek, Mondaine kalibr 58-02. Pouzdro má průměr 41 mm, sklo je safírové s antireflexem. Zajímavostí je nezvyklý tvar korunky. Cena ještě nebyla stanovena.

Mně osobně by vůbec nevadilo některý z modelů firmy nosit, jeden jsem si vlastně už vybral. I když o ně zřejmě brzy přijdu, je z nich nadšená moje dcera. Jedná se o Evo Gents Big Date. První dojem z hodinek je příznivý, podrobná recenze bude následovat. Hodinky se hodně líbí něžnému pohlaví, moje jsou 40 mm, dělají se i 35 m a také s černým číselníkem. Nedivte se řemenu, originální jsem sundal a mám je na prodlouženém Hirsch.

Dobrou zprávou je, že hodinky Mondaine začal prodávat prověřený a spolehlivý e-shop hodinky-mondaine.

Text: Josef Khol
Foto: Mondaine a Josef Khol

 ||

0 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.