Vodotěsnost – pozor na ni!

hodinky pod voduVodotěsnost hodinek je první mýtus, díky němuž můžeme snadno o svého oručičkovaného miláčka přijít. Hodně lidí totiž věří nápisům "water resistant" – a pak jsou zklamáni, když zjistí, že překlad tohoto výrazu "voděodolný" neznamená ani vodotěsný, ani skutečnost, že by hodinky musely styk s vodou přežít.

Vydáno 27. 11. 2004, autor Chronomag

Označení "water resistant" se používá u hodinek, u nichž se nepočítá s tím, že by se dostaly do zásadnějšího kontaktu s vodou s že tedy maximum vody pro ně bude představovat déšť nebo umytí rukou. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Toto označení nemusí mít jen nejlevnější hodinky, mohou ho mít i drahé mechanické representativní hodinky, kde hodinář nepředpokládal, že byste se s nimi chtěli potápět, například už proto, že by to mohlo škodit řemínku z krokodýlí kůže.

Jak moc jsou voděodolné?

Pokud jsou hodinky odolnější, používá se označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (ATM), přičemž platí, že 1 ATM = 10 metrů vodního sloupce. Pokud tedy hodinky mají označení 3 ATM, předpokládá se, že vydrží ponoření do 30 metrů. Jelikož minimálně tímto označením se honosí většina hodinek, může to vypadat, že jste v pohodě, protože do třiceti metrů se nebudete jen tak ponořovat. Jenže chyba lávky.

Testy probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi neudeříte do něčeho, pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie. Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3ATM se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli.

Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 50 metrů / 5 atmosfér, ale až hodinky označené jako odolné do 100 metrů /10 ATM jsou prý vhodné pro šnorchlování. Pro potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 ATM a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 ATM.

Co nedělat s hodinkami pod vodou

O něco jednodušší je to v případě elektronických hodinek, které nemají korunku, ale jen tlačítka po stranách, která jsou bezprůchodová do pláště hodinek a tedy nemohou propouštět vodu skrze membránu. Tak se ostatně řeší potápěčské elektronické přístroje. Když ovšem do elektroniky nateče, je s ní ámen. Zejména agresivní mořská voda si s ní rychle poradí a nepomůže ani vysušení.

U hodinek vybavených korunkou je třeba mít na paměti, že nelze manipulovat ve vodě ani s korunkou, ani s dalšími tlačítky. Právě korunka představuje pro hodinky ve vodě velké riziko a sice existuje takzvaná "šroubovací korunka", která vodu nepropouští, ani s ní ale nelze manipulovat ve vodě.

Pokud jste milovníci koupelí a nechcete si při nich hodinky sundávat, doporučím zeptat se právě na hodinky se šroubovací korunkou, což jsou všechny od 200 metrů odolnosti vodě. Mimochodem – brát si hodinky do vody není barbarství, ale často nutnost – když je necháte na břehu, snadno o ně můžete přijít. I proto se vyplatí informace o vodotěsnosti nepodcenit.

Šroubovací korunka není jediná obrana hodinek proti vodě. Za další je potřeba, aby šroubovací byl i zadní kryt a aby byl i on i přední sklíčko dostatečně silné, aby neprasklo. A kromě toho jsou některé hodinky vybaveny o kroužky, tedy těsněním. Právě ty mohou stykem se slanou vodou trpět a je dobré je nechat u hodinářů prohlídnout, případně vyměnit.

Potápěčské hodinky mají také ventily pro unikání hélia používaného v dekompresních komorách. Hodinky by mohly bez těchto ventilů po opuštění dekompresní komory explodovat.

Vodotěsnost hodinek je třeba kontrolovat ročně a při každém otevření hodinek (výměna baterie, opravy atd).

Toto je přístroj, který dokáže změřit vodotěsnost u vašich hodinek. Hodinky se upevní do přístroje, kde se měří výška hodinek tisícinovým úchylkoměrem. Odsáváním tlaku pod poklopem se snižuje tlak. Pokud jsou hodinky vodotěsné, tak se zvětšuje rozměr hodinek, který lze snadno odečíst z číselníku přístroje. Při přetlaku se hodinky naopak zmenšují. (zdroj)

takhle se měří vodotěsnost

Co dodat k vodotěsnosti:

Pokud se jdete potápět do velkých hloubek, je asi lepší nechat i dobré hodinky někde v bezpečí. Většina potápěčských přístrojů je dneska plně elektronická a dodávají podstatně více informací, než i velmi kvalitní hodinky pro potápěče, takže ani z tohoto hlediska nemá smysl je brát si je s sebou.

Pro potápěče zmíním několik vychytávek. Tak především je tu otočná luneta – ten kroužek kolem hodinek. Ten můžete otočit tak, abyste měli minutovou ručičku na jeho nule a tím mohli měřit, jak dlouho jste pod vodou. Dejte pozor – pravé potápěčské hodinky umožňují lunetou otáčet jen jedním směrem, abyste si nějakým nedbalým pobytem neubraly čas, jaký jste pod vodou a nedošlo k nehodě.

Druhou vychytávkou je u některých hodinek pro potápěče speciální způsob upínání, kdy hodinky se bez změny řemínku upnou jak na holou ruku, tak na tlustý neoprén. To je velmi praktické.

Hodinky pod vodou

První skutečně vodotěsné hodinky stvořil v roce 1926 Rolex a nazval je Oyster (ústřice). Za vodotěsnost mohla především a právě šroubovaná korunka, rolexí to vynález. Když o rok později anglická stenografka Mercedes Gleitzová překonává kanál la Manche za 15 hodin a 15 minut, má přitom na ruce právě hodinky Rolex Oyster.

Rolexy jsou do dneška oblíbenou značkou potápěčů, byť na můj vkus mírně předraženou a reklamou zprofanovanou. Přesto stojí za to si alespoň ukázat hodinky Rolex Oyster Sea-Dweller 4000, které jsou vodotěsné do 1220 metrů (to je 4000 stop, proto to číslo v názvu) a jsou samonátahové. Cena takových hodinek se pohybuje kolem 4000 USD za nové, starší seženete i za polovinu.

tak tohle jsou rolexky pod vodu :)

Jako další příklad je tu Certina DS3 1000M, tedy hodinky vodotěsné do 1000 metrů. Jsou samozřejmě samonátahové, stejně jako Oyster mají také ony pojistný ventil dělají s v limitované sérii 1888 kusů a jsou z ušlechtilé oceli. U nás jsem je našel v tomto online obchodě za slušných cca 22 000 Kč. Zde info na webu.

Certina DS3 do 1000 metrů

A do třetice hodinky firmy IWC, která má svoji výrobní řadu Aquatimer. Hodinky z této řady vydrží alespoň 12 ATM, tedy 120 metrů a na obrázku jsou IWC Aquatimer Automatic 2000, samonátahové hodinky odolné do 2000 metrů vytvořené z titanu. Sklíčko je safírové a vybrat si můžete z titanového nebo gumového řemínku. Cenu si neodvažuji tipovat... web výrobce zde.

tak tyhle jsou v titanu A tyhle v gumě

Hodinek pod vodu existuje celá řada, pokud byste po nich prahli, dobrý hodinář vám s jejich výběrem pomůže. Platí také, že takové hodinky lze vybrat tak, aby elegantní byly i nad vodou, nejenom pod ní.
29 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.