Divná číslíčka na lunetě nebo ciferníku aneb tachymetr

co je to TachymetrMožná jste si všimli, že některé hodinky mají po obvodu ciferníku nebo lunety divná číslíčka zřejmě nesouvisející s hodinami. Baže – právě jste se setkali s tachymetrem aneb měřičem rychlosti. Jenže málokdy už v návodu hodinek najdete také návod, jak se tachymetr používá. A tak ho prostě používat nebudete. Nebojte, poradím :)

Vydáno 10. 12. 2004, autor Chronomag

Když jsem si kupoval své vlastní hodinky, našel jsem u nich funkci měření rychlosti. K mému tehdejšímu žalu se mi ji nepodařilo aktivovat, ba co dím, v návodu se o ní nic nepsalo. Ať jsem se pohyboval jakoukoliv rychlostí, hodinky mi ji neukázaly. Až později psem přišel na to, že s měřením rychlosti na hodinkách se to má trochu jinak a pochopil jsem, že tachymetr není nic moc pro mne.

Na obrázku vidíte TAG Heuer Indy 500 Tachymetr, hodinky vybavené tachymetrem. A  na nich si ukážeme, jak to funguje.

TAG Heuer Indy 500

Vlastně jednoduše. Chcete určit rychlost pohybujícího se vozidla? Tak zmáčknete tlačítko stopek a vteřinovka vyrazí na svoji dráhu. Jakmile pohybující se vozidlo ujede jeden kilometr,  znovu zmáčknete stopky, ručička se zastaví a na číselníku tachymetru odečtete číslici, nakterou vteřinovka ukazuje. A to je ta rychlost. Pokud totiž vzdálenost jednoho kilometru objekt urazí za 30 vteřin, můžete se spolehnout na to, že jede rychlostí 120 Km/hodina.

Zádrhel chápete – musíte vědět, jakou vzdálenost pohybující se předmět urazil, přesněji řečeno musíte vědět, kdy urazí jeden kilometr. Což se nezjišťuje tak snadno. Pokud sedíte v autě, asi vás napadne se spíš podívat na zdejší tachometr, než se dívat na odpočet kilometrů, když se diváte na cizí auto, bude se vám to odhadovat blbě. Kamarád, který je příznivce automobilových sportů mne upozornil, že na závodních tratích jsou nějaké patníky, podle kterých ale tu vzdálenost jste schopni určit. V každém případě tenhle problém už je na vás.

Vidíte, že nejmenší rychlost určitelná tachymetrem je 60 Km/h, protože ta odpovídá dráze ručičky za 60 vteřin. Ale lze si pomoci. Pokud se vám zdá, že dotyčný předmět se pohybuje příliš pomalu, lze používat kratší trati, například půl kilometru km. Rychlost odečtenou z tachymetru pak vynásobíte délkou trati. Tedy pokud vozidlo překoná  půl kilometru za 60 vteřin, dostanete se na rychlost 30 km/h… Podobně, jen opačně, je to s velkými rychlostmi.

Některé hodinky určené třeba pro sportovní střelce, mají ještě telemetr. Jím se na podobném principu dá zase odhadovat vzdálenost.  
18 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.