Návštěva manufaktury Glashütte Original

Návštěva manufaktury Glashütte Original

Německou prestižní hodinářskou firmu Glashütte Original není potřeba čtenářům Chronomagu představovat. Název této hodinářské firmy je často spojován s výrazem manufaktura. Ohledně definice pojmu "manufaktura" i zařazení této hodinářské značky do manufaktur se na internetu vedla řada vášnivých diskusí.

Vydáno 17. 6. 2009, autor redakce

Definice manufaktury je problematická sama o sobě. Internetová encyklopedie Wikipedia pod anglickým termínem „manufactory“ nedává dostatečně detailní definici pojmu, aby na jejím základě bylo možné učinit prvotní závěry. Naštěstí dílo Dictionnaire professionnel illustree de l'horlogerie definuje hodinářskou manufakturu jako továrnu, ve které je většina součástek hodinek vyráběna a hodinky jsou zde i montovány.

Poznámka: Fotografie zvětšíte kliknutím.

Glashuette Original factory visit

Továrna, ve které jsou hodinky pouze kompletovány je ve slovníku označena jakožto “atelier de terminage”. V některých případech je pojem "manufaktura" používán pro výrobce, kteří vyrábí strojky pro své hodinky a usazují je do hodinek. Tato definice je velmi výstižná vzhledem k dnešní situaci v hodinářském průmyslu. Dnes většina výrobců hodinek používá jedny a ty samé strojky od výrobce ETA a několika málo dalších výrobců. Vlastní kalibry navrhuje a vyrábí pouze malá část hodinářských firem. Výjimečnost hodinek není dnes determinována vnějším designem, jak se nám snaží vnutit módní značky, ale srdcem hodinek – strojkem.

Abychom nezůstali pouze u teoretických nudných diskusí, využili jsme pozvánky paní Christiny Murczek z Glashütte Original a vypravili jsme se na detailní prohlídku továrny v malebném německém městečku Glashütte.

Naše cesta začíná v 5 hodin ráno nepříjemným zvukem budíku. O hodinu později už sedím s Martinem Weichertem ve vlaku EuroCity směrem na Drážďany. Cesta je klidná, pohodová, vlak překvapivě tichý, čistý a komfortně vybavený. ČD a provozovatele jízdního vozu musím pochválit za vynikající čaje Revolution. Za hranicemi dvakrát přestupujeme na místní německé lokálky a před desátou hodinou dopoledne se už hlásíme v Glashütte Original na recepci.

Když v roce 2001 navštívil Marcus Hanke z ThePurists budovu Glashütte Original, napsal: „Budova Glashütte Original není příliš atraktivní, jedná se o budovu v klasickém komunistickém stylu.." (volná citace) To už ale dávno neplatí. V roce 2003 byla budova kompletně zrekonstruována.

Dnes má budova podobu atria, podobně jako Hotel Hilton v Praze. Vstupní prostory budovy odpovídají tradičnímu pojetí značky – dřevěná podlaha, světlé tóny zdí. Ve dvoraně atria jsou umístěny dřevěné vitrínky s hodinkami a jednoduché, ale pohodlné kožené sedačky. Prostory budovy jsou uzpůsobené pravidelným prohlídkám výroby hodinek, které se konají 1-2x denně. Registraci na prohlídky pro veřejnost je možné provést online na stránkách Glashütte Original v sekci Manufactory ->Tour ->Register.

Architektuře a zařízení budovy můžeme vytknout jediné - až přílišnou strohost chodeb a absenci výzdoby stěn dvorany atria.

Kromě recepce a dvorany atria nalezneme v přízemí prodejní butik i privátní salonek pro předvádění hodinek v klidu a soukromí.

Po chvíli si nás vyzvedává paní Christina Murczek, která se nám následně celý den věnuje. Díky ní jsme měli možnost shlédnout prostory, do kterých se běžné návštěvy nedostanou.

Strojky si v Glashütte Original navrhují a vyrábí sami, stejně jako pouzdra pro většinu modelů. Číselníky jsou vyráběny firmou Deutsche Zifferblatt Manufaktur, která stejně jako Glashütte Original patří do koncernu Swatch Group. Ručičky i vlásky jsou rovněž vyráběny sesterskými společnostmi z holdingu Swatch Group (vlásky společností Nivarox).

V Glashütte Original dnes pracuje zhruba 300 lidí, kteří ročně vyrobí pouhých několik tisíc hodinek. Kromě obchodních zastoupení ve vybraných zemích je veškerá aktivita soustředěna do Glashütte. V budově sídlí jak výroba součástek a nástrojárna, tak i ateliéry pro sestavování hodinek běžné produkce i mistrovských kousků nebo limitovaných edicí. V budově dále nalezneme konstrukční a vývojové oddělení i designérské oddělení a marketing.

Paní Katharina Stegmann, která má v Glashütte Original na starosti design hodinek, nám přiblížila pozadí vzniku modelu PanoInverse XL: "Říká se, že na hodinkách Glashütte Original není nejkrásnější přehledný, do detailu dotažený číselník a pouzdro, ale strojek. Proto jsme se rozhodli vytvořit hodinky, u nichž se majitel při pohledu na ruku nebude kochat krásou ciferníčku, ale strojku". Náš názor na tento model? Geniální myšlenka, ještě je nutné ale vypilovat některé detaily designu.

 Zleva: Mrs. Katharina Stegmann (Watch Designer), Christina Murczek(Public Relations)

 

Kdo chce vyrábět, musí mít odpovídající nástroje. Výroba nástrojů je úkolem nástrojárny, v angličtině "Tool department".

Prohlídku začínáme u výroby jednotlivých součástek strojků. Pro výrobu se používají moderní švýcarské stroje i desítkami let provozu osvědčené stroje z éry NDR.

Glashuette original factory visit

Glashuette Original factory visit

Většina součástek strojků se vyrábí frézováním nebo vyjiskřováním z mosazných koleček nebo pásků.

Glashuette Original factory visit

Glashuette Original factory visit

Frézování jednotlivých součástek se provádí pomocí CNC strojů. Do CNC stroje se vloží až 36 mosazných koleček, která stroj v jedné várce opracuje. Obráběcí proces musí být chlazen kapalinou, aby nedocházelo k zahřívání materiálu i nástroje a následně k jejich deformaci.

Po vyfrézování musí být každá součástka pečlivě změřena, zdali byla vyrobena s požadovanou přesností. Měření se provádí v desítkách měřících bodů. Například můstky jsou měřeny v 27-45 měřících bodech.

Glashuette Original factory visit

Následující schéma znázorňuje jednotlivé měřící body a jejich tolerance pro základní desku kalibru.

Glashuette original factory visit

Stroj na dalších fotografiích vyrábí čepy a pastorky pro ozubená kolečka. Délka čepu se pohybuje kolem 1-2mm a průměr čepu v desetinách milimetru. Odkaz na video.

 Glashuette Original factory visit

Glashuette original factory visit

Glashuette original factory visit

Dnes ve světě PC a plně automatizované výrobní a měřící techniky je nutné vzdát hold hodinářům, kteří v 15. století vyráběli na „primitivních“ strojích ozubená kolečka, ciferníky a další součástky pro věžní hodiny. Na fotografii je stroj na výrobu giloší z 15. století.

Glashuette Original factory visit

Vyrobené součástky následně projdou procesem ručního zdobení. Hrany můstků jsou sraženy pod úhlem 45 stupňů, můstky setrvačky jsou u dražších modelů mají ručně vyřezávané motivy.

Další fází výrobního procesu je povrchové zdobení. Mosazné součástky z předchozího kroku jsou povrchově ozdobeny leštěním, ženevskými pruhy nebo perličkováním a následně pokoveny. Pokovení je provedeno ve dvou fázích:

  • V první fázi je na součástku nanesen nikl
  • Ve druhé fázi na součástku naneseno rhodium nebo zlato. Stříbrné barvy součástek je dosaženo nanesení rhodia. Pro Glashütte Original je typická kombinace zlacení a rhodiování na jedné součástce. V těchto případech se součástka napřed pozlatí. Části, které mají zůstat zlacené se ručně pokryjí ochranným modrým lakem. Pokrytí ochranným lakem musí být velmi přesně naneseno, pracovník musí použít mikroskop. Po nanesení ochranného laku může být součástka postříbřena.

Glashuette Original factory visit

Glashuette Original factory visit

Leštění ocelových součástek je prováděno ručně a zabere hodiny namáhavé ruční práce s minimálním prostorem pro chyby – větší přítlak při leštění může snadno některé drobné součástky zdeformovat. Vyleštění ocelové spirály u modelu Pano RetroGraph zabere v průměru 4 hodiny. Ručně se leští i tzv. labutí krky (ang. swan-neck), které slouží pro aretaci chodu setrvačky a přesnosti strojku.

Metody tepelného modření šroubků byly svého času na Chronomagu velmi diskutované. V Glashütte Original se na modření šroubků používá pistole s nástavcem, do kterého se šroubky vloží. Díky působení tepla šroubky při teplotě 290 stupňů Celsia zmodrají. Inu proč vymýšlet různé složité alchymistické postupy s nejistým výsledkem, když to jde jednoduše a kvalitně.

Glashuette Original factory visit

Jednotlivé součástky jsou skládány do jednotlivých funkčních celků, jako toto závaží automatického nátahu, jehož vnější část je vyrobena z ryzího zlata. Díky použití zlata může být závaží automatického nátahu ozdobeno průřezy při dosažení potřebné váhy celého závaží.

Glashuette Original factory visit

V dalším kroku jsou strojky sestavovány, testovány a finálně osazeny do pouzdra hodinek.

Běžné hodinky jsou sestavovány v oddělení „Assembly“, komplikované hodinky a hodinky s tourbillonem jsou sestavovány v hodinářském atelieru, kde pracují nejzkušenější hodináři z Glashütte Original.

Samotné sestavení jednoduchého strojku z částí, které byly vyrobeny a ozdobeny, zabere 8-11 hodin. Sestavení komplikovaných strojků může zabrat i více jak 20 dní a následné testy dalších 15 dní (Pano RetroGraph). Tyto hodinky obsahují 400-600 součástek a mají mnoho funkcí. Poměrně často hodinář musí z poloviny sestavený strojek rozebrat a začít jej sestavovat znovu – jen aby vše perfektně fungovalo.

 

Glashuette Original factory visit

Model Pano RetroGraph:

Jednou z posledních fází je testování strojků. Strojky jsou testovány po dobu 15-ti dnů v 5-ti polohách a při různých teplotách (8, 23 a 38 stupňů Celsia).

Glashuette Original factory visit

Po ukončení prohlídky výroby se přesouváme zpět do přízemí do salonku pro prezentaci hodinek, kde se k nám připojuje pan René Max, sympatický chlapík se smyslem pro humor. Společně si procházíme většinu současné kolekce.
 Glashuette Original factory visit

U modelu Senator Navigator si neodpustíme popíchnutí zástupců Glashütte Original a rozpoutáme živou debatu ohledně vhodnosti kompozice ukazatele data a uřízlé číslice "4" na leteckém modelu Navigator PanoramaDate (na následující fotografii druhý model zleva.

Glashütte Original je jeden z mála výrobců, kteří vyrábějí hodinky s ukazatelem čísla týdne v roce - model Senator Calendar Week. Ukazatel týdne se u tohoto strojku po 52 týdnech přesune na pozici "01" - tím se liší od strojků levnější produkce, které je nutné na začátku roku vždy seřídit. Při představení tohoto modelu na veletrhu v Basileji nebyly ještě vyřešeny některé technické detaily mechanismu ukazatele čísla týdne v roce. V průběhu veletrhu padla řada dotazů na cenu hodinek. Zástupci Glashütte Original tedy cenu stanovili. Následně se zjistilo, že technické detaily mechanismu ukazatele týdne jsou o něco složitější, než se čekalo. Zveřejněná cena se již bohužel nemohla změnit a tak jsou tyto hodinky s ohledem na funkce cenově velmi zajímavé.

Glashütte Original se samozřejmě nevyhnuly dopady ekonomické recese. Obtížná situace je na trzích v Asii zejména v Číně a Hong Kongu. V Glashütte Original nezapomněli na své německé kořeny a snížené poptávce se postavili přímo čelem častějšími a důraznějšími prezentacemi novinek pro média, VIP zákazníky i internetové komunity. 

Zde musíme Glashütte Original pochválit za naprosto otevřenost v komunikaci směrem k médiím, současným i potencionálním zákazníkům. Na internetu fungují dvě oficiální fóra této značky (Timezone a WatchProsite ) kde si lze přečíst řadu zkušeností majitelů těchto hodinek. Továrna pořádá pravidelné prohlídky pro veřejnost, její zástupci poctivě zodpoví i nepříjemné dotazy. Některé středoevropské hodinářské "manufaktury" by se od tohoto přístupu mohly hodně přiučit.

Na začátku článku jsme si položili otázku, zda-li Glashütte Original patří mezi manufaktury. Po prohlídce továrny je naší odpovědí jednoznačné ANO. Je pravda, že některé součástky jako ciferníky a ručičky jsou vyráběny mimo Glashütte Original jinými společnostmi, které patří do stejného holdingu. V holdingových společnostech jako je Swatch Group je rozdělení výroby jednotlivých částí produktu do více sesterských firem běžnou praxí, která umožňuje zachovat mezi společnostmi holdingu zdravé tržní vztahy.

Inženýři a konstruktéři Glashütte Original mají bohaté zkušenosti s návrhem, konstrukcí a výrobou strojků. Stačí zmínit některé z technologických inovací, kterými Glashütte Original obohatilo hodinářský průmysl: 

  • Flying Tourbillon
  • Inovativní ukazatel data big date pomocí dvou disků (všechny modely s big date)
  • Inteligentní nátah u strojku PanoMaticChrono (při nedostatku pohybu se strojek natahuje při obou směrech pohybu závaží automatického nátahu. V případě aktivnějšího uživatele se strojek natahuje pohybem závaží pouze na jednu stranu)
  • Ukazatel týdne v roce (model Senator Calendar Week)
  • Odpočet minut kombinovaný se stopkami (model Pano RetroGraph)

Zde se s vámi dočasně loučíme. V dalším článku vám přineseme reportáž z muzea hodinářství, které Glashütte Original sponzoruje.

 

Poděkování:

Oficiální zastoupení Glashütte Original:

Autor textu i fotografií:

  • Martin Šafránek


||

12 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.