Novinky: Glashütte Original

Novinky: Glashütte Original

 Německá manufaktura Glashütte Original představila dvě velmi zajímavé novinky – první kapesní hodinky ve své novodobé historii nazvané prozaicky “Pocket Watch No. 1” a dále model Strasser & Rohde Regulator. Oba dva modely jsou znatelně inspirovány rozkvětem tohoto malého městečka v devatenáctém století. Produkce je strikně limitována na pouhých několik desítek kusů. 

Vydáno 8. 11. 2009, autor redakce

“Pocket Watch No. 1”
Kapesní hodinky byly od šestnáctého století až do roku 1930 hlavním představitelem hodinek pro osobní použití. Náramkové hodinky se začaly masově prosazovat po první světové válce, ale až roku 1930 přesáhl počet prodaných kusů náramkových hodinek počet prodaných kapesních hodinek. Řada dnešních špičkových hodinářských značek se proslavila právě výrobou kapesních hodinek. Jména Girard Perregaux, Glashütte Original, A. Lange, Patek Phillipe a Vacheron Constantin byla v devatenáctém století synonymem pro velmi kvalitní a drahé kapesní hodinky. Modely ze zlata se brzy staly nejen praktickým pomocníkem pro měření času, ale hlavně symbolem společenského statusu.


Autor: Martin Weichert
 
V dnešní době jsou bohužel nové kapesní hodinky okrajovým segmentem trhu hodinek. Celkovou soudobou nabídku nových kapesních hodinek tvoří levné a nekvalitní kapesní hodinky ruské výroby, kapesní hodinky střední třídy se standardními švýcarskými strojky Unitas a.... produkce hodinářských manufaktur, které vyrábí kapesní hodinky dle tradic devatenáctého století - ruční výroba manufakturních strojků, pouzdra z drahých kovů, klasický design a striktně omezená produkce.

Manufaktura Glashütte Original nazvala své první kapesní hodinky prozaicky “Pocket Watch No. 1”.  Každý z dvaceti pěti vyrobených kusů má být složením holdu práci hodinářského mistra Julia Assmanna. Glashütte Original tomuto hodinářskému mistru věnovalo již čtyři unikátní modely Julius Assmann I - IV (více někdy příště).

Fotografie zobrazuje typické Glashütte kapesní hodinky Julius Assmann z roku 1910:

 
Autor: Martin Weichert, Martin Šafránek

Designem hodinky navazují na klasická díla devatenáctého století: zlaté pouzdro, bílý ciferník s černými římskými číslicemi, nádherně modřené ručičky a natahovací korunka na pozici 3. Přední i zadní sklíčka jsou safírová s antireflexní úpravou. A je věru na co se dívat...

Pouzdro z růžového zlata skrývá manufakturní kalibr 84-01 s následujícími technickými parametry:

  • Čtvrthodinová repetice
  • 38 kamenů
  • Rezerva nátahu 36 hodin
  • Tříčtvrteční můstek
  • Mikroregulace tzv. labutím krkem
  • Zlaté chatony přidržované šroubky

V průběhu seřizování času dojde automaticky k zastavení setrvačky (chodu hodinek) a zároveň k resetu malé vteřinové ručičky.

 

Čtvrthodinová repetice znamená, že hodinky signalizují čas nejen vizuálně, ale I zvukově. Každých patnáct minut hodinky ohlásí jedním tónem počet ukončených hodin a druhým (vyšším) tónem počet čtvrthodin od poslední ukončené hodiny. Tony jsou generovány údery malých kladívek na zvukové zařízení. Čas 17:45 hodinky ohlásí pěti hlubšími údery a třemi vyššími údery. Čtvrthodinová repetice se zapíná posuvným tlačítkem na pozici „6.

Hodinek bude vyrobeno 25 kusů.

 

Strasser & Rohde Regulator
Označení “regulator” se v minulosti používalo pro označení přesných kyvadlových hodin, které měly oddělené umístění hodinové, minutové a vteřinové ručičky. Běžné kyvadlové hodiny byly situovány zpravidla v domácnostech, přesnější kyvadlové hodiny (typu „regulátor“) se vyskytovaly v úřadech a společnostech. Velmi přesné kyvadlové hodiny, označované jako astronomické pozorovací chronometry, byly používány v astronomických observatořích i hodinářských dílnách, kde byly sloužily pro astronomická měření, seřizování sestavených hodinek a hodin i pro měření oficiálních národních časů. Například kyvadlové hodiny typu regulator vybavené Rieflerovým krokem byly použity pro první měření oficiálního národního času USA (US time standard) od roku 1904 do roku 1929. Denní odchylka těchto hodin činila 10 milisekund! Nesníme zapomenou ani na námořní chronometry.

Dnes se označení regulator používá (trochu nesprávně) pro jakékoliv hodiny a hodinky, které mají oddělené umístění hodinové, minutové a vteřinové ručičky bez ohledu na typ strojku.

Model Strasser & Rohde Regulator je poctou hodinářské firmě Strasser & Rhode z Glashütte. Ludwig Strasser a Gustav Rohde založili společnost roku 1875. Produkce společnosti zahrnovala  kromě kyvadlových hodin i nástroje pro hodinářskou výrobu. Produkce kyvadlových hodin si velmi rychle získala pověst vysoce přesných hodin vhodných i pro astronomická pozorování. Roku 1885 se Ludwig Strasser stává ředitelem hodinářské školy Deutsche Uhrmacherschule Glashütte. Poválečný osud této manufaktury byl bohužel stejně pohnutý, jako osud celého hodinářského průmyslu v Glashütte. Poslední kyvadlové hodinky byly firmou dodány 19.5.1959.

Vzhled hodinek nelze nazvat jinak, než klasický. Při prvním pohledu zaujme pouzdro z růžového zlata a kombinace stříbrného ciferníku, modřených ručiček a černých číslic a indexů. Pouzdro má průměr 42mm a výšku 12,8mm.

Jednotlivé římské číslice nejsou na ciferníku natištěny. Každá číslice je na ciferníku „vytlačena“ a prohlubeň následně vyplněna černou barvou. Kromě římských číslic je tato technika použita i na vnější kružnici s minutovými indexy. Stejnou technologii naleznete i na ciferníku modelu Senator Chronometer.

Zlaté pouzdro ukrývá manufakturní kalibr s ručním nátahem 49-04. Bohužel zatím se nám o kalibru nepodařilo zjistit více konkrétních technických informací.

Pár fotografií z výroby
Na závěr přetiskujeme pár PR fotografií z výroby modelu Glashütte Original Senator Chronometer.

Nasazení vteřinové ručičky:

Kompletace pouzdra, sestavení hodinek:

Seřizování hodinek a měření přesnosti:

 

Autor fotografií, pokud není uvedeno jinak: Glashütte Original

Autor textu: Martin Šafránek

Oficiální zastoupení: Hodinářstí Bechyně||||||||

2 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.