Snídaně s Glashütte Original, první část

Snídaně s Glashütte Original, první část

16.4.2009 se uskutečnila v prostorách restaurace Alcron hotelu Radisson SAS snídaně organizovaná hodinářstvím Bechyně, doprovázena prezentací modelů Glashütte Original. Zástupci Chronomagu samozřejmě u této příjemné společenské události nemohli chybět.

Vydáno 26. 4. 2009, autor redakce

Prostory pro prezentaci byly zvoleny vhodně a s citem. Restaurace Alcron v hotelu Radisson SAS pojme pouhých 24 osob osob, což ale společně s art-deco pojetím interiéru vytváří útulnou intimní atmosféru. Organizátorům se podařilo dosáhnout vhodného kontrastu art-deco intimního interiéru a strohého bauhaus pojetí většiny prezentovaných modelů Glashütte Original. Jakoby designová jednoduchost hodinek tomto prostředí ještě více vynikla.

Pokud pomineme nezávislé hodinářské dílny, Glashütte Original je společně s A. Lange považována za vrchol německé hodinařiny (a nejen té). Zajímalo nás, do jaké míry jsou tyto dvě značky konkurenty. Na otázku nám odpovídala produktová manažerka Glashütte Original paní Christina Murczek, kterou volně citujeme: Glashütte Original se stejně jako A. Lange hlásí k tradicím německého hodinářství z 19 století. Oproti značce A. Lange, která se striktně drží výroby společenských hodinek decentního vzhledu, chce Glashütte Original nabídnout hodinky pro širší skupinu zákazníků. V nabídce Glashütte Original tak naleznete nejen ryze společenské modely, z nichž některé mohou být brány jakožto určitá alternativa k vybraným modelům A. Lange, ale i více casual modely a také modely vyloženě sportovní. Dalším rozdílem je odlišné cenové rozpětí. Ceny hodinek Glashütte Original začínají na úrovni 5000 EUR.

Paní Christina Murczek (vlevo), v pozadí interiér restaurace Acron:

Glashuette Original, Christina Murczek

Z předvedených modelů jednoznačně převažovala řada Senator:

 • Senator Meissen Tourbillon
 • Senator Chronometer
 • Senator Perpetual Calendar Ceramic
 • Senator Sixties Square Chronograph
 • Senator Chronograph XL
 • Senator Hand Date
 • Sport Evolution Impact Panorama Date
 • Lady Serenade Chronograph a další dámské modely

Senator Hand Date
Z celé předvedené kolekce mě tento model osobně zaujal nejvíce, i když někomu může připadat na první pohled "takový obyčejný". Oproti svým technicky sofistikovanějším a/nebo větším bratříčkům se model vyznačuje nadčasovou koncepcí bez jakéhokoliv ovlivnění současným trendem velkých výrazných hodinek. Pouzdro o průměru 40mm padne každému bez ohledu na velikost zápěstí. Absence centrální vteřinové ručičky dodává ciferníku důstojný klid. Díky použití kruhového ukazatele data je ciferník nádherně souměrný.

Senator Hand Date

Uvnitř hodinek nalezneme pod safírovým průhledem in-house kalibr 39-58 s automatickým nátahem, vteřinovou ručičkou na pozici 9 a ručičkovým ukazatelem data na pozici 3. Hodinky jsou vodotěsné do 5 ATM. Cenově se jedná o nejdostupnější hodinky této značky. Dojmu z hodinek nižší cena rozhodně neškodí, je spíše třešničkou na velmi podařeném dortíku.

Senator Hand Date

Senator Chronometer
Ze základního modelu kolekce Senator přeskočíme na vrchol modelové řady k modelu Senator Chronometer. Na první pohled se může zdát, že se jedná o další z variací náramkových hodinek na staré námořní chronometry – tedy jakousi obdobu Stowa Marine Rosé Gold. Pravda, oboje hodinky mají zlaté pouzdro a podobný styl ciferníku, tím ale veškerá podobnost končí. Pod kapotou modelu Senator Chronometer se skrývá velmi technicky sofistikovaná inhouse kalibr, jehož návrh přinesl inženýrům z Glashütte nejednu bezesnou noc.

Senator Chronometer

Všechny modely Glashütte Original musí splňovat interní tovární standardy přesnosti chodu hodinek, které jsou přísnější než běžně používaná švýcarská certifikace COSC. Model Senator Chronometer je ale prvním modelem Glashütte Original, který je také oficiálně certifikován certifikační autoritou mimo továrnu.

Senator Chronometer

Ciferník je ručně zpracováván postupem zvaným "l’argenture grainée". V prvním kroku této metody je povrch mosazného ciferníku vyleštěn pomocí směsi vody, dřeva a křídy. Ve druhém kroku je následně na opracovaný povrch nanesena směs vody a stříbra.

Jednotlivé římské číslice nejsou na ciferník natištěny. Každá číslice je na ciferníku "vytlačena" a prohlubeň následně vyplněna černou barvou, jak můžete při bližším zkoumání vidět na následující fotografii.

Senator Chronometer

Ciferník malé vteřinové ručičky je rovněž vtlačen do ciferníku, tentokráte o několik řádů zřetelněji.

Senator Chronometer

Nyní k funkcím kalibru. Při pohledu na stříbrný ciferník si všimnete velkého ukazatele data na pozici 3, velké mimostředné vteřinové ručičky na pozici 6 a ukazatele rezervy chodu na pozici 12. To není ale vše. Na ukazateli rezervy nátahu naleznete velkou černou tečku, která není ničím jiným než ukazatelem den/noc.

Senator Chronometer

K dalším technickým finesám se dostanete až v okamžiku, kdy povytáhnete korunku. Hodinky jsou vybaveny funkcí resetu vteřinové ručičky, které umožňuje snazší seřízení hodinek s časovým signálem než běžně používaný hacking (zastavení vteřinové ručičky). Při seřizování času pomocí minutové ručičky se  ručička pohybuje v přesných minutových intervalech, aby byla zachována dokonale přesná synchronizace pozice minutové a vteřinové ručičky na indexu.

Hodinky jsou osazeny kalibrem 58-01, který je dle mého osobního názoru jedním z nejhezčích kalibrů, které jsem kdy viděl. Strojek je dle názvu osazen 58 kameny a má rezervu nátahu 45 hodin. Strojek má základní konstrukční charakteristiky strojků s ručním nátahem, vyrobených v Glashütte:

 • Tříčtvrteční tvar můstků
 • Zlaté chatony pro uložení ložiskových kamenů zajištěné třemi šrouby
 • Modřené šroubky
 • Vyvažovaná setrvačka
 • Ručně ryté motivy na můstku setrvačky

Následující obrázky nrozhodně nepotřebují komentář:

 Senator Chronometer

Senator Chronometer

Senator Chronometer

Senator Chronometer

Model je k dostání i ve variantě s pouzdrem z bílého zlata.

Senator Chronometer

Senator Meissen Tourbillon
Tento model jsme již na Chronomagu představili. Na dodatečných fotografiích z prezentace a od výrobce můžete obdivovat nádherný strojek. Při pohledu na strojek vás lehce pobaví výrazný nápis „Tourbillon“ – to pro případ, že přehlédnete tuto funkcionalitu hodinek při pohledu na ciferník.

Senator Meissen Tourbillon

Senator Meissen Tourbillon

Při pohledu z boku zaujme vysoké pouzdro z růžového zlata. Hodinky jsou tak i přes svoji menší velikost  40mm hodně těžké.

Senator Meissen Tourbillon

Senator Meissen Tourbillon

Senator Perpetual Calendar Ceramic
Senator Perpetual Calendar Ceramic je významným milníkem v historii produktové řady Senator. Jedná se o první model, jehož pouzdro je vyrobeno z technické keramiky na bázi zirkonu. Téměř stejný materiál používá Rado, Hublot a mnoho dalších firem. Výhodou technické keramiky je vysoká tvrdost, pouzdro je prakticky nepoškrabatelné. S ohledem na technickou náročnost výroby zirkonové keramiky je pouzdro vyráběno mimo Glashütte Original .

Senator Perpetual Calendar Ceramic

Hodinky jsou osazeny stejným kalibrem 100-07 jako model Senator Navigator Perpetual Calendar, stejné je tedy i rozložení jednotlivých prvků na ciferníku. V přímém porovnání působí Senator Perpetual Calendar Ceramic decentnějším dojmem. Svoji roli zde hraje menší průměr pouzdra (42mm oproti 44mm), černý matný keramický povrch pouzdra, střízlivé pojetí ukazatelů věčného kalendáře a zejména vhodně zvolený kontrast ciferníku a ručiček.

Senator Perpetual Calendar Ceramic

Senator Perpetual Calendar Ceramic

Dokonale leštěné ručičky a střízlivé indexy kontrastují s černým matným podkladem ciferníku. Výsledkem je jednak perfektní čitelnost ciferníku a dále i dojem nevtíravé elegance. Hodink tak tvoří určitou protiváhu modelům Senator Meissen Tourbillon a Senator Chronometer.

Senator Perpetual Calendar Ceramic

Pod označením 100-07 se skrývá kalibr s automatickým nátahem s minimální rezervou chodu 55 hodin. Kromě funkce věčného kalendáře je kalibr vybaven funkcí resetu vteřinové ručičky. Při resetu vteřinové ručičky dojde k jejímu okamžitému vrácení na pozici 12. Většina hodinek vybavených touto funkcí resetuje vteřinovou ručičku při povytažení korunky. U modelu Senator Perpetual Calendar dojde k resetu vteřinové ručičky při stisknutí tlačítka na pozici „8“.

Jediné co tomuto modelu lze vytknout je materiál pásku. Na pásek je použita kvalitní černá kůže, ke keramickému pouzdru by se ale hodil jiný materiál, např. kevlar nebo karbon.

První díl reportáže je u konce, za jeden-dva  týdny se můžete těšít na pokračování.

Autor:

 • Martin Šafránek

Poděkování:

Zdroje:
4 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.