Traser GMT Pro Blue

Traser GMT Pro Blue

Hodinářský průmysl je znám svými tradicemi. Klasické mechanické hodinky dosáhly vyzrálé technické úrovně na začátku 19. století a od té doby hodinové strojky fungují na stále stejných principech a dnes dosahují jen o málo větší přesnosti než jejich pradědečci před dvěma sty lety.

Vydáno 5. 11. 2008, autor redakce

To se ale dnes mění. Nové materiály na výrobu vlásků a pružin (např. Rolex Parachron, Nivarox, Anachron) poskytují větší odolnost proti nárazovým i teplotním šokům a mají lepší odolnost proti magnetickému poli. Křemíkové mechanické součástky lze vyrábět s desetkrát větší přesností než ocelové a mosazné, navíc nevyžadují žádnou lubrikaci.

Stejně revoluční změny se odehrávají v oblasti designu hodinek. Stačí se podívat na modelové řady firem Hublot Big Bang nebo Zenith Defy Extreme, které proti starším hodinkám vypadají jak přízraky z jiného světa.

Jedna z velkých revolucí se odehrála koncem osmdesátých let a souvisela s hodinkami dnes vyráběnými pod značkou Traser. Čitelnost hodinek v noci představovala vždy problém, o jehož řešení se pokoušelo mnoho výrobců, kteří používali různé luminiscenční materiály. Výsledek byl vždy stejný - večer nasvícené hodinky po několika hodinách ve tmě už nesvítily. Někteří výrobci používali i lehce radioaktivní materiály a hodinky osazovali olověnými sklíčky. Tyto aktivní materiály byly ale po čase zakázány.

Až firma mb-microtech přišla s přelomovým řešením, které je dnes používano i v hodinkách Traser. 

Na obrázku je kultovní model Traser P 6502 Navigator:

Traser P 6502 Navigator

Před časem vyšel na webu Xman.cz článek o hodinkách Traser, za který by si dotyčný redaktor zasloužil okamžitou výpověď. Málokdy se podaří marketingově orientovaným článkem, plným nepřesností a nesmyslností shodit zajímavou a cenově dostupnou značku jako je Traser. Pokusíme se proto chybu "kolegů" napravit.

Hodinky Traser jsou známé především řešením luminiscence. Většina dnešních hodinek používá pasivní luminiscenční materiály. Tyto materiály (SuperLuminova, Seiko Lumibrite a další) absorbují část světelného záření, které následně uvolňují právě ve formě luminiscence.

Hodinky Traser jsou vybaveny luminiscenčnmi plynovými kapslemi od firmy mb-microtech, které nevyžadují nasvícení, ale mají vlastní zdroj energie zvaný GTLS (gaseous tritium light source). Plynové kapsle ve formě trubiček mají na vnitřní straně fosforovou vrstvu a jsou naplněny tritiovým plynem. Tritium uvolňuje elektrony, které procházejí fosforovou vrstvou a předají jí část své energie a trvale ji rozzáří. Výrobce garantuje trvalou konstantní svítivost po dobu deseti let, trubičky ale mohou svítit déle. Hovoří se až o dvaceti letech.

Web www.traser.cz k luminiscenci uvádí:
„Světlo je vyzařováno zařízením GTLS (gaseous tritium light source) s obchodním názvem trigalight®. Osvětlení nepotřebuje baterii ani jakýkoli další zdroj světla, bez nutnosti stisku tlačítka. Nevyžaduje žádnou údržbu ani speciální zacházení, a jeho životnost přesahuje 20 let. Tyto vlastnosti udělaly z hodinek Traser ® H3 absolutní nezbytnost k zajištění  bezpečnosti (nouzové východy), ochrany v průmyslu...“

Hodinky Traser byly původně vyvíjeny jako vojenské hodinky. Některé vojenské hodinky, které používaly jako luminiscenční materiál tritium, vykazovaly vyšší než dovolené hodnoty radioaktivního záření (např. model SandY 184). Tento problém vedl k dočasnému vyškrtnutí výrobce Stocker & Yale ze seznamu povolených dodavatelů hodinek pro U.S. Army.

Nebyla by to země neomezených možností, kdyby tuto nepříznivou situaci nedokázal výrobce využít. Společnost už dříve dodávala armádě vojenské kompasy, které byly vybaveny svítící tritiovými trubičkami dodávanými švýcarskou společností mb-microtec. Díky lobingu dokázal ředitel Stocker & Yale pan Jim Bickman navrhnout armádě novou specifikace pro výrobce hodinek, jejíž první koncept dokonce sám napsal. Rok po vyškrtnutí Stocker & Yale ze seznamu dodavatelů byla na světě schválená nová specifikace. Podle této specifikace měly být všechny budoucí armádní hodinky vybavovány technologií GTLS.

Stocker & Yale společně s firmou mb-microtech vyrobili první zkušební série modelů SandY 490 Type 1, Type 2 a SandY 5900 Type 3 pro armádní zkoušky. Po dalších úpravách vojenské specifikace i Type 6. Jednalo se o první analogové hodinky vybavené aktivním zdrojem světla. Armáda později nakoupila veliké množství Type 3 a type 6.

Dnes mb-microtec vyrábí tyto hodinky pro civilní sektor v reedici pod označeními Traser P 5900 Type 3 a Traser P 6500 Type 6.

Traser P 5900 Type 3:

Traser P 5900 Type 3

P 6500 Type 6:

P 6500 Type 6

Recenze Traser Pro GMT Blue
Tak tyto hodinky pořízené na www.chronoshop.cz jsou stoprocentní outdoorová záležitost. Když je uvidíte poprvé, určitě Vás nijak neoslní svojí krásou. Zaujmou Vás ale praktičností, robustností a vynikající čitelností za všech podmínek.

Traser GMT Pro Blue

Označení „Pro“ znamená černou PVD povrchovou úpravu, „GMT“ indikuje ukazatel druhého světového času a označení „Blue“ představuje modrou luminiscenci GTLS komponent.

Ocelové pouzdro s PVD černou povrchovou úpravou je kombinací rovných a oblých křivek. Pouzdru o průměru 42mm vévodí masivní, shora zaoblené nožičky. Nožičky jsou od pouzdra opticky oddělené zářezem, za kterým následuje hlavička miniaturního imbusového šroubu. Boční linie pouzdra začíná rovnou plochou nožiček, na kterou navazuje kruhová linie pouzdra vrcholící šroubovací korunkou.

Traser GMT Pro Blue

Traser GMT Pro Blue

Safírové sklíčko o průměru 35 mm je bez antireflexní povrchové úpravy. Zadní šroubovací víčko hodinek je bez PVD povrchové úpravy a při pohledu zespodu tak víčko narušuje celkový military styl hodinek. Vodotěsnost hodinek je 200m, což stačí i na rekreační potápění.

Traser GMT Pro Blue

Hodinky jsou osazeny potápěčskou lunetou s částečným vroubkováním. Luneta, stejně jako pouzdro, má černou PVD povrchovou úpravu. Luneta je vroubkovaná v intervalu 5-ti minut, mezi jednotlivými vroubkovanými pasážemi je rozmezí deseti minut. Čtvrthodinové ukazatele času i indexy na lunetě jsou vyplněny stříbrnou barvou, na pozici dvanáct nalezneme zeleně svítící bod. Luneta je otočná doleva. Díky vroubkování se s ní dá snadno otáčet.

Traser GMT Pro Blue

Traser GMT Pro Blue

Traser GMT Pro Blue má díky úzké lunetě větší průměr ciferníku než mnohé ostatní military hodinky. Podklad ciferníku je vyveden černou barvou, minutové indexy a jejich spojovací kružnice jsou bílé barvy a nesvítí. Svítící indexy jsou na ciferník osazeny v 5-ti minutových intervalech a za denní světla mají bílou barvu. Při sníženém světle hodinky ožijí. Indexy na pozici 3,6,9 a 12 (dvojité) svítí oranžově, ostatní indexy a ručičky svítí modře.

Traser GMT Pro Blue

Na pozici 4-5 nalezneme ukazatel data, který zobrazuje datum aktuální dne i dne předchozího a následujícího. Aktuální den je označen malou červenou šipkou. Datum opticky vyvažuje nápis „T25 200m“ na pozici 7-8. Uprostřed ciferníku nalezneme další kružnici s GMT časem a červeně vyvedený nápis GMT. Ve spodní polovině GMT kružnice je podklad v bílé barvě, a popisky jsou černé, v horní polovině kružnice je tomu přesně naopak. Na vnitřní šikmé lunetě ciferníku nalezneme nad indexy malé čísla hodin ve 12-ti hodinovém formátu. Číslice 3,6,9 a 12 jsou barevně odlišeny.

Ručičky jsou ocelové s matnou povrchovou úpravou a vestavěnými svítícími trubicemi. Vteřinová ručička je červená a kontrastuje k černé a bílé barvě ciferníku a kovové barvě minutové a vteřinové ručičky. Krátká GMT ručička je zakončena červenou šipkou.

Na následujícím obrázku je srovnána luminiscence jednotlivých materiálů po 15-ti minutách ozařování stolní lampičkou (zleva): NoctiLumina® G7 a G8UF pigmenty,  Seiko Lumibrite a GTLS.

Traser GMT Pro Blue

Po hodině naprosté tmy svítily NoctiLumina® G7 a G8UF pigmenty a  Seiko Lumibrite na 60% své svítivosti, GTLS komponenty svítili stále stejně.

Celkově hodnotím čitelnost hodinek ve dne i v noci jako výbornou. Je vidět, že výrobce do detailu promýšlel, jak učinit ciferník perfektně čitelný za jakýchkoliv podmínek. Z konceptu číselníku na Vás dýchne až vojenská atmosféra. Z estetického hlediska mi vadí určitá prázdnota ciferníku, ale Traser GMT Pro Blue budete nosit z jiných než estetických důvodů, takže vám to může být jedno.

Hodinky je možné zakoupit v provedení s gumovým tahem, nebo s ocelovým tahem s černou PVD povrchovou úpravou. My jsme zvolili levnější provedení s gumovým tahem. Ke gumovému tahu se váže moje jediná vážnější připomínka k hodinkám.

Traser GMT Pro Blue

Gumový tah, který je vyroben v odpovídající kvalitě, není vybaven překlápěcí sponou, která by umožňovala rychlé zapnutí a rozepnutí pásku. Tah je vybaven koncovkou stejného tvaru, jaký je použit u běžných kožených pásků . Zatímco ale kůže po kůži poměrně dobře klouže, guma po gumě už ne. Provlékání do “oček” je  tedy zdlouhavé a chce to cvik.

Traser GMT Pro Blue

Pásek má u těla hodinek šíři 28mm a je částečně integrován do pouzdra. Šíře spony je 22mm. Vrchní strana pásku je v části přiléhající k pouzdru ozdobena čtverečkovaným vzorem. Vnitřní strana pásku je vybavena podélnými příčkami, které odvádějí pot, takže se vám hodinky budou pohodlně nosit i na zpocené ruce.

Traser GMT Pro Blue

Traser GMT Pro Blue

Hodinky jsou osazeny quartzovým strojkem Ronda 515.24H s funkci datumu a GMT času. Po vyšroubování korunky se v první pozici nastavuje datum a GMT , ve druhé poloze se nastavuje hlavní čas.

Závěr:
Hodinky hodnotím jako velmi povedené. Perfektní čitelnost, robustnost a černá PVD povrchová úprava dělají z Traser Pro GMT skvělý nástroj (slangově Tool) pro opravdové chlapy i ostatní muže. Jedinou výtku mám k zavírání gumového pásku, kde doporučuji si pár korun připlatit za verzi s kovovým tahem.

Zdroje:

Zajímavé odkazy:

Další fotografie Traser GMT Pro Blue:

Hodinky byly na test zapůjčeny odborným internetovým obchodem www.chronoshop.cz

Autor:
Martin Šafránek (alias “safi”)||||||

11 Komentářů k tomuto článku