BaselWorld 2008: Paul Picot

BaselWorld 2008: Paul Picot

Paul Picot LogoČtvrté pokračování našeho seriálu nás zavede k hodinářské firmě Paul Picot. Jsou tomu přesně tři roky, co se na stránkách Chronomagu objevila první zmínka o tomto hodináři. Patrik Zandl tehdy napsal článek o modelu Technograph. Bohužel tato značka nemá v ČR žádné zastoupení a to je velká škoda. Nejjednodušší způsob, jak se podívat kolekci této značky na „zoubky“, byl veletrh BaselWorld 2008.

Vydáno 26. 4. 2008, autor redakce

Při psaní tohoto článku jsem se ve velké míře vracel k nahrávce našeho rozhovoru se zástupci této hodinářské manufaktury a tak v článku naleznete více subjektivních pocitů z představených modelů.

Článek o modelu Technograph od Patrika Zandla

Manufaktura
Základní otázkou je, kam si značku Paul Picot zařadit. Je velmi snadné zařadit tuto firmu jako  masového výrobce luxusních hodinek. Ono to tak úplně není pravda. V mnoha dnešních hodinářských firmách pracuje více lidí v marketingu než v samotné výrobě a počet zaměstnanců nad tisíc je spíše pravidlem než výjimkou. V tomto ohledu je Paul Picot s 29 pracovníky skutečnou manufakturou s významným podílem ruční práce. Z 29 pracovníků se výrobě hodinek věnuje 16, což je 55% z celkového počtu zaměstnanců. Pro srovnání  - u Nomosu se produkčnímu procesu věnuje 66% pracovníků. Rodinná atmosféra manufaktury byla znát i při našem rozhovoru, který se odehrával ve velmi pohodové atmosféře.  

Krátce z historie

Pan Picot byl jedním z průkopníků hodinářství v Juře v osmnáctém století. Samotná manufaktura stejného jména byla založena v roce 1976 se sídlem v Le Noirmont (Jura).

Čím je Paul Picot Paul Picot?

Jednoduchá odpověd: Technograph. Zkusme to ale zevšeobecnit. Z hodinářského pohledu je pro Paul Picot charakteristický vysoký podíl ruční práce a do detailu propracované ciferníky. Paul Picot má velmi propracovaný koncept trojrozměrných (plastických) ciferníků, který používá ve většině modelových řad. Trojrozměrnost spočívá:

  • V „plastickém“ povrchu ciferníku a sub-ciferníčků. Paul Picot zde využívá jak tradiční hodinářské techniky (gilošování), tak i plastický povrch přírodních materiálů jako kámen (slída) a kůže (ještěrka)
  • U modelu Technograph je tento koncept doveden až do výškově oddělené prezentace informací  (ukazatele běžného času vs. ukazatele chronografu).  Podobný koncept letos představila firma Ulysse Nardin s modelem Maxi Marine Diver Chronograph, který díky sportovnímu zaměření není designově natolik čistý jako model Technograph.

V hodinkách naleznete kalibry s řadou komplikací, včetně tourbillonu. Chronograf kalibry mají většinou základ v ETA strojcích, v některých limitovaných kolekcích se používají historické kalibry (dnes již nevyráběné). Původ ostatních kalibrů zjistíme. Většina modelů Paul Picot používá kalibry s chronometr certifikací.  Za rok 2006 bylo firmě uděleno 1638 certifikátů na chronometr strojky. 

Technograph koncept

Technograph koncept byl k vidění poprvé na veletrhu v Basileji v roce 2005, kde zaujal především velmi přehlednou koncepcí zobrazování času. Pro ukazatel hodin a minut je vyčleněn menší vystouplý
středový sub-ciferník. Vteřinovka chronografu je centrální. Ukazatel vteřin běžného času je umístěn na sub-ciferníčku na pozici „9“, ukazatel minut chronografu na sub-ciferníčku na pozici „3“. Polovina těchto subciferníků se ztrácí pod kotoučem středového subciferníku. V okamžiku, kdy malá ručička zmizí pod středovým subciferníkem, vynoří se její druhé rameno, jež je barevně odlišné a které ukazuje čas vyznačený na vnitřní straně subciferníku. Pro běžnou barvu ručičky platí čas z vnější strany subciferníku.

Technograph Koncept

Všechny modely řady Technograph mají pouzdro o průměru 44mm. Sklíčka jsou safírová s antireflexní úpravou. Hodinky jsou osazeny automatickým ručně zdobeným kalibrem ETA 7750. Korunka je šroubovací, model je vodotěsný do 100metrů. Tolik teorie.

Jak vypadá Technograph v realitě? Pokud bych si měl zvolit jedny hodinky na všechny příležitosti, s velkou pravděpodobností by byl v úzkém výběru i model Technograph. Hodinky působí velmi vyváženým dojmem sportovně-společenského luxusu, který se posouvá na jednu nebo na druhou stranu použitým ciferníkem. Design a technické zpracování pouzdra jsou na vysoké úrovni. Pouzdro je designově velmi vyvážené s množství do sebe zapadajících detailů a křivek. Navzdory průměru 44mm působí pouzdro jemně a hladce.  S korunkou se operuje velmi snadno a příjemně. Strojek je pěkně zdobený. Sledování hry světla a stínu na plastickém ciferníku nás zabavilo na hodně dlouho. 

Technograph F.C. Internazionale

V roce 2008 uplyne 100 let od založení prestižního fotbalového klubu Inter Milan. Klub se rozhodl toto výročí oslavit ve velkém stylu. Jedním z jeho počinů bylo i vytvoření limitované edice hodinek pro toto výročí. Volba padla na Paul Picot. Výsledkem je limitovaná edice modelu Technograph F.C. Internazionale. Model má ciferník v hnědé barvě, na středovém sub-ciferníku nalezneme logo klubu. Vteřinová ručička chronografu je v klubové barvě. Na lunetě nalezneme popis „1908 – 2008 Cento Anni Inter" (volně přeloženo jako „sto let Interu“). Model je limitovanou edicí 2008 kusů v oceli, 100 kusů v růžovém zlatě a 100 kusů v bílém zlatě. Ceny jednotlivých verzí jsou:

  • Ocelové pouzdro: 8 000 CHF 
  • Pouzdro z růžového zlata: 29 500 CHF
  • Pouzdro z bílého zlata: 33 700 CHF

Technograph F.C. Internazionale

Na následujících obrázcích můžete obdivovat detaily plastického provedení ciferníku.

Technograph F.C. Internazionale

Detail datumovky na pozici "6":

Technograph F.C. Internazionale

Pohled z boku:

Technograph - pohled z boku 

Kalibr:

Technograph kalibr

Další novinky v řadě Technograph

 Model Technograph Cadran Bouchonne má ciferník proveden z povrchově neupravované oceli, ozdobené pouze perličkováním. Oproti předchozímu modelu je tento model společenštější.

Technograph Cadran Bouchonne

Model Technograph Wild Ardoise má ciferník vyroben z kamene, konkrétně z břidlice. Břidlice se velmi dobře štěpí a tak je nutné mít velmi dobře zvládnutou hodinářskou práci i práci s nerostem, aby byl výsledek dokonalý. Náš dojem: Nejelegantnější model od Paul Picotu.

Technograph Wild Ardoise

Detaily provedení ciferníku z břidlice můžete obdivovat na následujícím obrázku:

Technograph Wild Ardoise

C-Type 48mm 

Paul Picot není ale pouze model Technograph. Neméně zajímavá je řada potápěčských hodinek  C-Type a  novinka  C-Type 48mm.  Jak již název napovídá, nepůjde o žádného drobečka.  Pouzdro hodinek má průměr 48mm a je dle provedení vyrobeno z růžového zlata, titanu nebo titanu s PVD černou povrchovou úpravou.  Ciferník je z karbonu. Použitý strojek je  postaven na základu strojku ETA 7753 s chronometr certifikací.  Přední sklíčko je safírové s antireflexní úpravou,  model je vodotěsný do 300 metrů. Pásek je z přírodní gumy. Tolik technické údaje.

C-Type

Jak na nás C-Type 48mm působil? Luxusní sportovní hodinky, které se člověk nemusí bát vzít si na tenis nebo na plavání. To platí zejména o verzi z titanu. Výhodou titanu je lehkost. Není problém udělat masivní hodinky, které budou vážit čtvrt  kila, ale uměním je navrhnout a vyrobit  velké hodinky, které se budou nosit stejně příjemně jako hodinky o 5mm menší. Ačkoliv C-Type mají průměr 48mm, na ruce sedí stejně pohodlně jako Seiko Samurai, které mají průměr 42mm. Vizuálně se mi nejvíce líbilo provedení  z kombinace růžového zlata, titanu a titanu s PVD. Z technického pohledu musím pochválit dojem z korunky. U málokterých potápěčských hodinek se s korunkou pracuje tak snadno jako u C-Type 48mm - absolutně perfektní vymezení jednotlivých poloh korunky, pevně drží v ose, při šroubování si korunka chytne závit hned na první pokus – více než dobrá strojařská práce.

C-Type

Model je k dispozici jako limitovaná edice: 

  • 200 kusů ve verzi titan-zlato (cena 18 900 CHF)
  • 500 kusů  titan v kombinaci s  lunetou z PVD titanu (cena 7 900 CHF)
  • 500 kusů  titan  (cena 7 900 CHF)

Použité obrázky jsou počítačovou grafikou. Jelikož se jedná o úplnou novinku, nebyly v době veletrhu k dispozici žádné profesionální fotografie tohoto modelu. V průběhu našeho rozhovoru jsme byly natolik zaujati jednotlivými modely, že jsme jaksi zapomněli udělat autentickou fotografii.

 C-Type

Atelier Chrono Moon Phase 42mm 

Poslední novinkou je Atelier Chrono Moon Phase 42mm. Prototyp, který jsme drželi v ruce je  limitovanou edicí v pravém slova smyslu. V pouzdru ze zlata je ukryt legendární kalibr Lemania 1883. Tento kalibr s ručním natahováním má společně s chronograf funkcí také ukazatel data a měsíční fáze Kalibr má 18 kamenů a frekvenci 21600 kmitů za vteřinu. Jak hodinářská firma přijde ke 125 zachovalým a ceněným kalibrům, které se dnes již nevyrábí? Překvapivě jednoduše – při prodeji pozůstalosti po zesnulém hodináři.

Atelier Chrono Moon Phase 42mm

Už dnes se těším na okamžik, kdy tyto bezesporu zajímavé modely, uvidíme v Praze naživo. Prý to bude již brzy. Na veletrhu se nás u Paul Picota ujal pan Pierre-Frédéric Von Kaenel, kterému tímto děkujeme za  předvedení velmi zajímavých modelů.  

www.paulpicot.ch

Spořiče na obrazovku:

Model Technograph 1280x800

Model Atelier 1280x800

Autoři:
Martin Šafránek (alias “safi”) a
Martin Weichert (alias “weiview”)||||||

0 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.