Rolex Oyster Datejust II

Rolex Oyster Datejust II

Málokterá hodinářská firma ovlivnila podobu hodinek pro každodenní nošení stejným způsobem jako Rolex. Díky celé řadě inovací se hodinky změnily z křehkého reprezentativního doplňku šatníku na praktického a robustního společníka, který při správné péči dokáže desítky let spolehlivě doprovázet svého majitele na cestě životem... a věrně sloužit i jeho potomkům.

Vydáno 18. 11. 2009, autor redakce

Úvodem
Pokud se vysloví jméno švýcarské hodinářské manufaktury Rolex, pravděpodobně se vám ihned vybaví dva mediálně známé modely:

Právě model Submariner je pro mnohé synonymem značky Rolex. Ačkoliv má Rolex Submariner vysokou technickou úroveň a v průběhu historie byl nositelem mnoha inovací, neovlivnil podobu dnešních hodinek pro každodenní nošení tak zásadním způsobem jako nenápadné malé hodinky Rolex Oyster DateJust.

Rolex Oyster Datejust II

V konstrukci modelu Rolex Oyster DateJust se v průběhu historie sešly všechny zásadní technologické inovace, bez kterých si moderní kvalitní hodinky pro každodenní nošení nedokážeme představit – vodotěsnost, mechanický strojek s automatickým nátahem a ukazatel data. Tento typ hodinek je v mnoha designových podobách zastoupen v kolekcích většiny výrobců hodinek. Někteří výrobci se ani nesnaží příliš skrývat, jakou značkou jsou jejich modely inspirovány .

Rolex Oyster Datejust II

Historie
O éře náramkových hodinek je možné hovořit až od roku 1930, kdy počet prodaných náramkových hodinek překonal počet kapesních. Převážná většina vyrobených náramkových hodinek však stále nebyla určena pro aktivnější nebo dokonce sportovní nošení, ale sloužila jako módní doplněk k vycházkovému obleku. Situace se ale pomalu začínala měnit.

V roce 1926 Rolex uvedl na trh první vodotěsné hodinky – Rolex Oyster. Technickou vyspělost a robustnost pouzdra potvrdila Mercedes Gleitze - první žena z Velké Británie, která přeplavala kanál La Manche a měla na zápěstí právě hodinky Rolex.

Roku 1931 Rolex uvedl na trh první hodinky s automatickým nátahem Oyster Perpetual. V hodinkách byla představena konstrukce závaží automatického nátahu tak, jak ji známe dnes - závaží autonátahu se bez omezení otáčí kolem své osy. Od té doby nesou všechny modely řady Oyster, které jsou osazené automatickým strojkem, název Perpetual, který odkazuje na neomezené nekonečné otáčení závaží autonátahu. Dnes běžná a samozřejmá technická konstrukce byla před více jak 70ti lety revolucí v pravém slova smyslu.

Na poslední významnou inovaci a dílek do skládačky je nutné počkat až do roku 1945, kdy Rolex představil první hodinky s ukazatelem data ve formě okénka s automatickou změnou.

Od té doby je DateJust synonymem a vzorem pro klasické pánské hodinky, které až do roku 2009 ignorovaly módní šílenství po velkých hodinkách a držely se své tradiční velikosti 36mm. Právě jejich konzervativnost a design prověřený desítkami let je jedním z důvodů jejich vysoké oblíbenosti.

Pro rok 2009 představil Rolex model Oyster Datejust II s průměrem pouzdra plných 41mm. Zvětšení pouzdra o 5 mm přiblížilo hodinky aktuálnímu (slábnoucímu) módnímu trendu velkých hodinek. Velikost 36mm je u modelu DateJust II nově vyhrazena dámským hodinkám.

"Příliš pozdě" - tak lze shrnout názor řady komentátorů na okamžik uvedení nového modelu na trh. Rolex měl zvětšený model představit již před dvěma lety, kdy módní trend velkých hodinek byl silnější. Právě v posledních dvou letech začaly klasické 36mm modely Rolexu kupovat více ženy, kterým jejich dosavadní modely přišly najednou příliš malé.  

Vyvstává oprávněná otázka, zdali zvětšením hodinek zůstanou zachovány vyvážené proporce pouzdra, které mají významnou zásluhu na nadčasovém designu těchto hodinek. V dalších částech článku se budeme snažit na tuto otázku odpovědět.

Rolex Oyster Datejust II

Málokteré provedení běžně prodávaných hodinek Rolex dokáže vzbudit tak vyhraněné emoce jako kombinace oceli a zlata tzv. bi-color (firmou Rolex marketingově nazývaný "Rolesor"). Její odpůrci v ní vidí vrchol nevkusu, symbol zhýralé západní zbohatlé civilizace. Na kombinaci zlata a oceli je ale možné se dívat jako na posunutí kvalitních hodinek, užitného předmětu, směrem k reprezentativnímu šperku.

Klasickým příkladem jsou právě původní DateJust I v kombinaci oceli a zlata, které na ruce průměrně stavěného majitele působí jakožto kvalitní nadčasový doplněk na pomezí hodinek a šperku.

Rolex Oyster Datejust II

Rolex DateJust II
Pouzdro DateJust II se drží klasického tvaru – jednoduché boční linie pouzdra, klasický tvar nožiček a výrazná luneta. Na první pohled jsou DateJust II pouze zvětšenou verzí původního modelu DateJust I. Bližší porovnání odhalí několik významnějších rozdílů, které jsou způsobeny změnou proporcí pouzdra a které mohou hrát významnou roli při rozhodování mezi původní nebo novou verzí hodinek:

 • Boční křivky pouzdra DateJust II jsou více prohnuté. Boční strany pouzdra jsou naopak méně zaoblené
 • Luneta modelu DateJust II má širší základnu a menší sklon. Vzhledem k většímu průměru pouzdra i šířce základny je luneta výraznějším prvkem hodinek
 • Sklíčko modelu DateJust I výrazně přesahuje výšku lunety, opticky je tato skutečnost ještě zdůrazněna menším průměrem lunety. Sklíčko u hodinek DateJust II přesahuje výšku lunety, ale nikoliv tak výrazně jako u původního modelu. Celkově tak DateJust II mají kompaktnější design.

Rolex Oyster Datejust II

Drážkovaná luneta vyrobená ze zlata je tradičně předmětem mnoha sporů. Odpůrci jí vytýkají rozbití jednoduchých linií samotného pouzdra a soustředění přílišné pozornosti okolí na hodinky díky řadě odlesků na jednotlivých plochách lunety.
Rolex používá na svých modelech tři typy lunety:

 • Drážkovaná luneta (např. DateJust II)
 • Hladká luneta se zaobleným profilem
 • Hladká luneta s rovným šikmým profilem (např. Milgauss)

Dle vyjádření firmy Rolex bude v roce 2010 představena verze hodinek s jednoduchou lunetou s rovným šikmým profilem. Použití jednoduché lunety se zaobleným profilem není předpokládáno.

Hladká luneta s rovným šikmým profilem (Model Rolex Milgauss), autor fotografie: Člen Chronomag fóra INA

Rolex Oyster Datejust II

Vhodnost použití drážkovaného typu lunety nelze upřímně objektivně zhodnotit. Řada současných majitelů hodinek Rolex s tímto typem lunety nedá na hodinky dopustit, jiní si jí nedokáží představit ani v nejdivočejších snech.... Záleží na osobním vkusu jednotlivce.

Rada číslo 1: Vykašlete se na reakce okolí a na obavy, jak vaše okolí přijme hodinky s daným typem lunety a kombinací materiálů. Hodinky si kupujete především pro svoji vlastní radost. Důležité je, aby vám daný typ lunety sedl dlouhodobě.

Rada č.2 - Jelikož je luneta ze zlata, které je velmi měkké, dříve nebo později hodinky „podepíšete“. Nestresujte se vrypy nebo škrábanci, protože právě tyto drobné následky kolizních incidentů jsou součástí vašeho osobního vztahu k hodinkám

Rolex Oyster Datejust II

Hodinky jsou opatřeny vodotěsnou korunkou „Triplock“, která hodinkám zajišťuje vodotěsnost do hloubky 100metrů. Díky patentovanému řešení hodinky zůstávají vlhkotěsné a prachotěsné i při vyšroubované korunce. Korunka má celkem čtyři polohy: 0 – zašroubovaná, 1 – vyšroubovaná a připravena pro manuální nátah, 2 - vytažená a připravená pro seřízení data, 3 – vytažená a připravena pro seřízení času.

Rolex Oyster Datejust II

Rolex tradičně neosazuje své modely zadním průhledným dýnkem. Místo průhledu na tikající strojek může majitel obdivovat do detailu opracované zadní víčko.

Rada č.3 – Obstarejte si silnou hodinářskou lupu a podívejte se na přesnost opracování jednotlivých zoubků na zadním víčku.

Rolex Oyster Datejust II

Ploché sklíčko hodinek lehce vyčnívá nad lunetu hodinek a je (jak jinak) osazeno vnější lupou pro lepší čitelnost data. Antireflexní vrstvu u hodinek Rolex tradičně nenaleznete. Dle vyjádření společnosti je sklíčko nedílnou součástí hodinek a není tedy důvod skrývat odrazy a odlesky na sklíčku pomocí antireflexních vrstev, které navíc mohou změnit barvu ciferníku a ručiček.

Rolex Oyster Datejust II

Světlounce béžový ciferník vhodně doplňuje zlaté komponenty hodinek. Rolex musím pochválit za použití indexů místo číslic, číselník tak získává maximální jednoduchost. Nebyl by to ale Rolex, kdyby jednotlivé části ciferníčku nebyly do detailu propracované.

Rolex Oyster Datejust II

Indexy jsou orámovány tenkými zlatými obroučkami a vyplněné luminiscenční vrstvou. Indexy jsou poměrně široké což je ale nezbytné pro optickou protiváhu výrazné lunety. Nad každým indexem jsou decentní číslice označující minuty.

Rolex Oyster Datejust II

Na pozici 12 je usazena obligátní do detailu propracovaná zlatá Rolex korunka. Zlaté ručičky plně respektují tradiční tvar, který Rolex používá již desítky let – ručičky mají tvar obdélníčku, který se nepatrně zužuje směrem k špičce. Hodinová i minutová ručička mají trojúhelníkový profil a jsou osazeny luminiscenční výplní.

Pro Rolex jsou typické košaté nápisy na ciferníku a DateJust II není výjimkou. Kromě názvu manufaktury a modelu číselník informuje o chronometr certifikaci použitého strojku. I při velkém zvětšení jsou nápisy perfektně ostré – známka dokonale zvládnutého tisku.

Rolex Oyster Datejust II

Hodinky jsou osazeny strojkem s automatickým nátahem s označením kalibr 3136. Strojky si Rolex navrhuje a vyrábí sám.Strojek Rolex 3136 je odvozen od strojku 3135. Základní charakteristiky strojku jsou následující:

 • Datový věnec je nyní umístěn dále od středu strojku. Důvodem je zachování odpovídající pozice datumového okénka. Bez této změny by se muselo datumové okénko posunout více do středu hodinek, což by narušilo dokonalé proporce ciferníku
 • Hodinový strojek je osazen vláskem setrvačky ze speciální nemagnetické slitiny vyvinuté firmou Rolex pod názvem Parachrom (více informací zde)
 • Nárazuvzdorné uložení setrvačky Parachoc
 • Hacking
 • Chronometr certifikace

Rolex Oyster Datejust II Autor: www.rolex.com

Rolex Oyster Datejust II Autor: www.rolex.com

Pro Rolex je typická absence průhledů na bohatě zdobené a dekorované strojky, samotné strojky jsou na dnešní poměry střídmě zdobené, spolehlivost a technická vyspělost strojků je ale legendární.

Rolex Oyster Datejust II Autor: www.rolex.com

Tah hodinek je typu Oyster se sponou typu Oysterclasp a extenzí Easylink
Střední díly tahu jsou ze zlata (nikoliv pouze zlacené) s leštěnou povrchovou úpravou, škrábancům se tedy v žádném případě nevyhnete, ale to k DateJust II prostě patří. Jsou to hodinky pro každodenní nošení.

Rolex Oyster Datejust II

Tah je možné rychle prodloužit o cca 4mm pomocí posledního článku u spony, který jde během sekundy „rozložit“ (Easylink). Rozložený článek je celý kryt sponou a nenarušuje tak vzhled hodinek. Tato funkce přijde vhod hlavně v letním období, kdy zápěstí má tendenci otékat.

Rolex Oyster Datejust II

Závěr
Zásadní otázku zdali koupit DateJust I nebo DateJust II by dle mého názoru nemělo rozhodovat nic jiného, než velikost vašeho zápěstí. Pokud máte úzké zápěstí, kupte si DateJust I, v opačném případě nový model. Kombinace zlata a oceli společně s tvarově výraznou lunetou je nutné vyvážit spíše konzervativním výběrem velikosti hodinek. Na velmi hubeném zápěstí budou vypadat nové DateJust II v recenzované variantě nepatřičně výrazně. Pokud máte úzké zápěstí a nedokážete si představit život bez nových DateJust II, zvolte jinou barevnou kombinaci pouzdra a číselníku. Dobrá zpráva - nabídka číselníků se bude rozrůstat.

Čas strávený s DateJust II na mě zanechal i neblahé následky -  jdu se poohlédnout po nějakých hodinkách v bi-color provedení (ocel a zlato).....

Rolex Oyster Datejust II

Autor textu a fotografií (pokud není uvedeno jinak): Martin Šafránek

Focení proběhlo v prostorách Hodinářství Carollinum.||

10 Komentářů k tomuto článku