Hodinářské značky od písmene F

Přehlídka hodinářských značek pokračuje těmi, které začínají na písmeno F - takže třeba Fortis, Festina, F.P.Journe Invenit et Fecit a další. Opět připomínáme, že pokud vám některé značky od F budou chybět, pište do komentářů a doplníme je. Je jasné, že jsme si nevzpoměli na všechny.

Vydáno 29. 8. 2005, autor Chronomag


F.P.Journe Invenit et Fecit

mladá švýcarská hodinářská značka založená v roce 1999 hodinářem Francois-Paul Journem. Specializuje se hlavně na dražší kousky, do nichž montuje vlastní hodinové strojky vybavené řadou komplikací (kupříkladu tourbillonem). Hodiny se vyznačují zejména tím, že většinou nemají hodinové a minutové ručičky na centrálním ciferníku, ale na některém z menších ciferníků a větší část hodin zabírá komplikace. Asi nejznámější řadou je Octa. Ceny odpovídají exkluzivitě a pod 10 000 euro nenakoupíte. web firmy. Hezký článek o firmě zde anglicky.

FP Journe Octa Callendrier

Façonnable
– francouzská značka založená v roce 1950, i když ráda ukazuje na své starší kořeny, bohužel pro ni tkvící v krejčovství. Zaměřuje se hlavně na módní a designové hodinky v ceně do 1000 dolarů se švýcarskými strojky (quartz i mechanické), zajímavostí jsou individuálně číslovaná pouzdra. web firmy.

Faconnable Mezza Luna XL

Favre Leuba
– švýcarská značka patří do konglomerátu Louis Vuitton Moet Hennessy, dříve poměrně známá značka, ale quartzovou krizí neprošla bez poskvrnky a tak její hodinky jsou teď dostupné spíše v bouticích Louis Vuitton jako společenské hodinky. Zajímavé je, že jde o jednu z nejstarších hodinářských firem, první zmínka o ní je z roku 1737, kdy ji založil Abraham Favre. Sběratelským kouskem jsou modely vybavené firemním kalibrem FL 1162 s 36000 kmity za hodinu, zejména modely Twinmatic a Duomatic.

Favre Leuba

Fendi
– italská značka vznikla v roce 1925, kdy ji založil Eduardo Fendi, jenže tehdy se zaměřovala na módní doplňky a oblečení. Hodinky představila firma v osmdesátých letech a opět jde spíše o módní doplňky k oblečení. Vybaveny jsou švýcarskými ETA strojky (zejména quartz) a pokud jsou zlaté, tak jde o zlacení 10 mikronů, každé hodinky mají vyryté sériové číslo. Cena se pohybuje do cca 2000 dolarů. web firmy.

Festina
– švýcarská společnost založená v roce 1902, dnes se zaměřuje především na sportovní hodinky a spojena je především se sponzoringem Tour de France. Festina převzala již dříve značky Jaguar a Candino. Další značkou společnosti je Lotus (spíše módní hodinky) a hodinky pro mládež Calypso. Festina je u nás velmi aktivní značkou zaměřenou spíše na nižší a nižší střední cenovou kategorii do cca 20 000 Kč, používá především quartz strojky. Na obrázku Festina Klasik 6707-2 s cenou 99 euro, u nás 3290 Kč. web firmy nebo českého zastoupení.

Festina Klasik

Flik Flak – dětská značka Swatch pro nejmenší děti. Příklady zde.

Formex
– švýcarská hodinářská společnost zaměřená především na sportovní hodinky zejména spojené s automobilismem. Hodinky jsou většinou vybavené quartzovými strojky, řidčeji samonátahovými. Titanové nebo ocelové pouzdro, safírová sklíčka, vysoká kvalita – zajímavý tip pro zájemce o sportovní hodinky. Ceny se pohybují dle provedení do cca 2000 dolarů (titan, samonátah). Web firmy.

Formex Swiss Automatic - klik pro větší obrázek

Formex Automatic

Formex TS375 Chrono

Fortis
– švýcarská značka vznikla v roce 1912, od roku 1992 spojená také s cestami do kosmu, kdy ji Rusové vzali na palubě Protonu do vesmíru. Od roku 1994 je oficiálně ruskými institucemi certifikována jako hodinky pro lety do vesmíru a rusové ji tak střídají s Omegami. Hodinky se tak staly součástí výbavy stanice ISS. Fortis se od té doby docela slušně etabluje na poli hodinek pro extrémní sporty. Na obrázku jsou Fortis Oficial Cosmonauts Chronograf v provedení B-42. Hodinky jsou vybavovány ETA strojky a pro zájemce o sportovní odolné hodinky je výrazně doporučuji pozornosti. Další ze značek, které se prodávají i u nás. web firmy.

Fortis Cosmonaut Chronograph

Fossil
– další módní hodinářská značka, založená roku 1984. Zajímavostí je na ní především to, že svůj online shop má již od roku 1996. Prodává se hojně i u nás a vhodná je především pro ty, kdo mají hodinky jako módní doplněk k oblečení, quartz strojky jsou tu standardem a tak zájemce o klasickou hodinařinu ničím nepotěší. Ceny rozmanité, zpravidla ale do 15 000 Kč. Další raritou je účast Fossilu na aktivitě Microsoftu nazvané SPOT, tedy na radiovém přenosu informací do hodinek. Na obrázku jsou SPOT hodinky Fossil FX3002 (cena kolem 200 USD, SPOT běží jen v USA) a vedle nich již nespot digitální dámský model označovaný jako Positive Display Orange – cena 99 USD. Po netu objednávání bohužel funguje jen do USA. Web firmy.

Fossil SPOT verze A dámské Fossil digitálky

Franc Vila
– španělský hodinář Franc Vila podniká pod svojí značkou teprve od roku 2004, ale jeho kousky už dokázaly zaujmout a psali jsme o nich například zde. Cena ovšem bude odpovídat exkluzivitě a hodinky stojí v řádu statisíců korun. Web firmy.

Franck Muller
– další mladší švýcarská hodinářská značka založená roku 1990 a zaměřující se na unikátní a drahé kousky. Na obrázku je model Long Island posázený brilianty, na druhém model 9850 Evolution 3-1 s unikátním tříosým tourbillonem. Franck Muller si pohrává s hodinářskými komplikacemi, jako například u modelu Crazy Hours. Jsou to hodinky s automatickým strojkem a patentovanou funkcí „skákajících“ hodin. Hodinky zobrazují aktuální čas netradičním způsobem, kdy se ručky na číselníku pohybují mezi jednotlivými číslicemi skokem, nikoliv plynule. Franck Muller se prodává i u nás a zájemcům o netradičně provedené byť drahé hodinky jej doporučuji. Ceny začínají někde na 8 000 USD a nejdražší plynule přecházejí přes 100 000 dolarů, v cenové úrovni cca 300 000 Kč si lze velmi slušně vybrat. Web firmy.

Franck Muller Long IslandFranck Muller 3 tourbillon

Fred
– francouzský hodinář založený roku 1936 je dnes součástí skupiny LVMH a jako většina takto pohlcených značek má problematickou samostatnou presentaci a dostupnost. Na obrázku je chronograf s ETA automatikou, výrobní cena 4000 dolarů. Většina dnešních Fred hodinek je spíše módních či spíše šperkařských, firma vyrábí také a především klenoty. Druhý obrázek jsou Fred Chrono Diving aneb variace na společenskou úpravu potápěčských hodinek, které sednou k neoprenovému fraku.... web firmy.

Fred Chronograf AutomaticFred Chrono Diving

Frédérique Constant
– švýcarský hodinář založený koncem devatenáctého století (vznikl ze dvou hodinářských firem). Zaměřuje se především na klasickou hodinařinu, má řadu pěkných kousků, které nejsou na švýcarskou produkci drahé, ceny začínají u 20 000 Kč, u komplikací a zlacení (jako jsou hodinky Moonphase Chronograph a Automatic Gold na obrázku) jdou ceny na cca 200 000 Kč a výše. Opět doporučuji pozornosti, mají opravdu hezké kousky v oblasti společenských hodinek. Web firmy.

Klik pro větší verzi obrázku...

Frederic Constant Automatic GoldFrédérique Constant Moonphase

Freelook
– francouzský hodinář zaměřený na šperkařské a módní hodinky. Firma založena v roce 1999, soustředí se na quartzové strojky, design a sypání drahým kamením. Web firmy.

Frey Wille
- šperkařská firma založená 1951, věnuje se rovněž hodinkám ve stylu art-deco, emailované, pestrobarevné. Pro milovníky art-deco nutná zastávka. Výhradně ETA quartz strojky. Web firmy.

Frey Wille art deco hodinky

Furrer-Jacot
– švýcarský šperkař od roku 1858, dnes zaměřený hlavně na snubní prsteny, které dělá opravdu fajnové – partnerku jimi ohromíte, ale nepočítejte s lidovkou. Na hodinářském trhu participuje především tím, že odkoupil amerického distributora švýcarských hodinek v USA PrimeTime Inc. Občas se tedy objeví některé hodinky i pod jejím jménem. Web firmy.

A to je od písmene F pro zatím fšechno :)|

7 Komentářů k tomuto článku

Zanechte kometář

| Položky označené * jsou povinné.