Vydáno 9. 2. 2009, autor redakce
Nomos Orion Rosé Gold
Nomos rozšířil modelovou řadu Orion. Tato modelová řada má oproti známější řadě Tangente jemnější design. Zatímco Tangente jsou designem strohé minimalistické hodinky, Orion se vyznačuje jemnějším designem více k pojetí hodinek jako šperku – stále ale v čistém designu školy Bauhaus.
Nomos ve standardní řadě Orion nabízel tři barevné varianty:
- Bílý poklad ciferníku, modřené ručičky a zlacené indexy
- Bílý poklad ciferníku, stříbrné ručičky a indexy
- Černý poklad ciferníku, stříbrné ručičky a indexy
Nová varianta má bílý podklad ciferníku, zlacené indexy a ručičky (rosé gold). Hodinky se tak více hodí ke zlatému snubnímu prstýnku.

Hodinky jsou koncipovány jako unisexové – mohou je nosit jak muži, tak i ženy. Ostatně Nomos zacílenou reklamní kampaní se sloganem „First give it as a present, then snatch it back“ chytře útočí na partnerské city. Slogan lze přeložit jako „Věnujte hodinky jako dárek, pak je chňapněte zpět“. Obě pohlaví jsou zde vybízena, aby věnovala tomu druhému hodinky Orion jako dárek. Výrobce počítá s lidskou nedokonalostí, díky které si dárce po čase hodinky sem tam tajně vypůjčí. Inu i takto se dají před manželkou obhájit nákupy hodinek :-)

Ostatní parametry hodinek zůstávají stejné:
- Nomos inhouse kalibr Alpha s ručním nátahem. 17 kamenů, modřené šroubky, tříčtvrteční plátování a mechanismus pro jemné seřízení setrvačky Triovis
- Průměr bez korunky 35mm
- Výška hodinek s ocelovým dýnkem 7,25mm
- Výška hodinek se zadním průhledem z klenutého safírového skla 8,4mm
Cena:
- 1000 EUR za variantu se zadním plným dýnkem
- 1200 EUR za variantu se zadním průhledem
Paul Picot Technograph Wild Ardoise
O modelu Wild Ardoise jsme již na Chronomagu psali. Před pár dny k nám od výrobce doputovaly dodatečné materiály týkající se výrobního procesu.

Hodinky jsou unikátní materiálem použitým na výrobu ciferníku. Běžně jsou ciferníky zhotovovány z běžných i vzácných kovů a různě povrchově upravovány a zdobeny. Kromě kovů se ciferníky vyrábí i z perleti, dřeva, kamene, nebo slonoviny. Model Technograph Wild Ardoise má ciferník vyroben z kamene, konkrétně ze tmavé břidlice. Břidlice se používala/používá jako materiál na výrobu střešních tašek. Důvodem je snadná štěpitelnost, díky které lze z břidlice snadno odloupávat jednotlivé plátky a ty dále zpracovávat.


Materiál na výrobu ciferníku je získáván z geologické vrstvy staré 300 miliónů let. Zatímco běžná břidlice je v přírodě častým nerostem, břidlice použitá na výrobu ciferníku u Paul Picot má jemně žilkovaný vzor a její výskyt v přírodě je poměrně vzácný.

Jelikož břidlice není běžným materiálem na výrobu ciferníků, musel Paul Picot vyvinout zvláštní postup pro jejich výrobu. Natěžená břidlice je nařezána do podoby desek.

Následně jsou z desek vyříznuty válce, které jsou v dalším kroku oříznuty do průměru ciferníku a zbroušeny do tloušťky pouhých 0,6 mm. Finálně jsou v ciferníku vyvrtány otvory pro umístění dalších prvků plastického ciferníku.





Při výrobě ciferníku dochází ke ztrátám 98,5% objemu materiálu. Díky povaze materiálu má každý kus vyrobeného ciferníku lehce odlišnou unikátní strukturu povrchu.

Technické detaily:
- Automatický strojek s chronografem na bázi Valjoux 7750
- Průměr pouzdra 44mm
- Klenuté vrchní safírové sklíčko s antireflexní úpravou
- Safírové zadní sklíčko s antireflexní úpravou
- Šroubovací korunka
- Vodotěsnost 100 metrů
Vyrobeno bude pouze 200 kusů. Cena 8 900 CHF (cca 160 000CZK).
Maxi Marine Diver Titanium
Dnešní článek zakončíme novým přírůstkem do rodiny Maxi Marine Diver od Ulysse Nardin. Hodinky mají průměr 45mm. Dosavadní modely z řady Maxi Marine Diver mají průměr 42,7mm, řada Marine Diver „dokonce pouhých“ 40mm (což je na mou hubenou ruku tak akorát).
Pouzdro je z leštěného titanu, luneta je dle provedení vyrobena ze zlata nebo z oceli. Tah je jak jinak než gumový, části tahu jsou dle provedení ze zlata, nebo z titanu. Výhodou titanového pouzdra a syntetické gumy je absence alergických kožních reakcí.


Vroubkovaná luneta s plastickým povrchem je otočná v obou směrech. Průměr lunety je o něco větší než průměr pouzdra. Při porovnání s ostatními modely řady Maxi Marine Diver se nemohu ubránit pocitu, že Ulysse Nardin zvětšily průměr hodinek pouze přidáním větší lunety.

Ciferník má plastický povrch znázorňující mořské vlny hnané větrem. Další popis je zbytečný. Obrázky jsou lepší než tisíc slov.



Každý kus je individuálně číslován. Číslo je vyznačena na destičce přišroubované k boku pouzdra.

Hodinky jsou vybaveny průhledem na strojek, jehož základem je ETA 2892. Ulysse Nardin, oproti jiným výrobcům, tento strojek skutečně výrazně upravuje.

Hodinky jsou kromě zlato- stříbrno-černého provedení k dostání i v stříbrno-černo-oranžovém provedení. V tomto provedení mají indexy i ručičky tmavě modrou barvu. Decentní barevné provedení "narušuje" pouze tradiční potápěčská oranžová barva části lunety.

Zlato-černá varianta hodinek je k dostání jak ve verzi s černým ciferníkem, tak i ve verzi se stříbrným ciferníkem.

Poslední barevné provedení už působí na fotografii trošku pouťově, uvidíme, za jak dlouho je budeme moci vyzkoušet naživo.
Zdroje fotografií:
Autor:
Paul Picot Technograph Wild Ardoise : Takhle mi pokazit večer, mohl jsem mít klidné spaní. Takhle se zas budu modlit, abych vyhrál ve sportce. Díky za pěkné čtení
Rádo se stalo. Sice tentokrát článek nejde do větší hloubky, ale pár zajímavých informací se snad v něm najde 🙂
Pěkný Martine Šafránku. 🙂 Jsem moc rád, že článků příbývá a že je stále co číst.
Tie oriony su nadherne len ja by som im pridal také 3mm inac nadhera… …je čo čítať ale nie až tak 🙂
Velikost je ok. Nedávno jsem je obdivoval na letišti ve Francii, kde jsme dvě hodiny čekali na letadlo. Měl je na sobě jeden německý obchodník a velikost byla úplně v pohodě.
je sice pravda ze uzsia luneta hodinky opticky zvecsi no predsalen na moju 19,5 ruku by boli malé, beztak firmu NOMOS velmi obdivujem a rad sa vraciam k vasej recenzii o navšteve v glashutte, na svete je len velmi malo firiem ktore maju inhouse kalibre za taku skvelu cenu 😉